28.8 C
Lefkoşa

Avrupalı liderler Hristodulidis’i BM Genel Sekreteri’ne yönlendirdi…

- Advertisement -

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in eski başkan Nikos Anastasiadis’le Crans Montana sürecindeki yakın mesaisi nedeniyle Kıbrıs sorununa gerçekten çözüm isteyip istemediği konusunda hem uluslararası alanda, hem de Güney Kıbrıs içerisinde kuşkuyla karşılandığı vurgulandı.

Rum liderin AB’nin Kıbrıs sorununa bir temsilci atayarak, daha aktif müdahil olması önerisi götürdüğü Avrupalı yetkililerden BM Genel Sekreteri’ne yönelmesi cevabı aldığına işaret edildi.

Politis haberi “Nikos Hristodulidis’in Ağırlıkları ve Kıbrıs Sorunu… Önümüzdeki Sonbaharın Sert İkilemleri… Avrupalı Liderler Nikos Hristodulidis’e BM Genel Sekreteri’ne Yönelmesi Gerektiği Cevabını Verdi” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Hristodulidis’in danışman atamaları nedeniyle aldığı eleştirileri cevaplarken kullandığı “seçim kampanyasına başladığımda tek başımaydım ve tek başıma yol almaya karar verdiğim için benimle konuşmamaya başlayanlar oldu” cümlesinin, içerisinde bulunduğu siyasi yalnızlığın itirafı olduğuna dikkat çeken gazete, “tamamen yalnız kalacağını bile bile Kıbrıs sorununda ilerlemeye niyetli olup olmadığının soru işareti olduğunu yazdı.

Habere göre, Hristodulidis, bazı siyasi unsurlarla kapalı kapılar ardında yaptığı görüşmelerde, Kıbrıs sorununda DİSİ ve AKEL’den destek alacağından emin olduğu konuşması yapmasına rağmen Crans Montana sürecinde Anastasiadis’le yakın mesaisi nedeniyle gerçek niyeti konusunda sırtında ağır bir miras taşıyor.

Güney Kıbrıs’taki bir kesim, Crans Montana sonrasında yaşanan başarısızlıktan dolayı kötü icraatları ve çözüm çabasını terk etmeleri nedeniyle Hristodulidis, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ve Nikos Anastaiadis’i suçluyor. Bu durum bugünkü Rum Yönetimi Başkanı Hristodulidis hakkında olumsuz bir görüntü yaratıyor.

Hükümet ortaklarının katı çizgide olması Hristodulidis’e Kıbrıs sorununda çok da manevra alanı bırakmadığına dikkat çeken gazete, son Rum Ulusal Konsey toplantısında AB’nin bir temsilci atayarak Kıbrıs sorununa daha aktif katılması gereğinde uzlaşılmış olmasına karşın siyasi partilerin çözüm şekli ve içeriğine dair anlaşmazlıklarının sürdüğüne işaret etti.

Gazeteye göre EDEK, Kıbrıs sorunundaki Avrupa müktesebatı adına iki bölgeliliği reddeden ezeli tutumundan vazgeçmek niyetinde değil. EDEK’in, müzakerelerin Crans Montana’da koptuğu yerden başlaması halinde hükümetten ayrılıp ayrılmayacağını söylemekten kaçınmakla birlikte “çözümün uygulanmasından önce Türk askerlerinin çekilmesi ve garantilerin lağvı konusunu ortaya koyarak, ilkelerden ödün vermemekte” kararlı.

Ulusal Konsey toplantısında Hristodulidis’in AKEL’in sorularını cevaplarken müzakerelerin Crans Montana’da koptuğu yerden başlamasını isteyeceğini söylemesi DİKO’yu şaşırttı, dolayısıyla Hristodulidis’in konunun derinliğine inmesi halinde ona destek vermeye hazır olup olmadığı soru işareti.

AKEL’den bir kaynak, “diyaloğun başlaması için doğru yönde hareket ederse, Nikos Anastasiadis’e yaptığı gibi ona da destek vereceklerini” söyledi ancak AB’nin daha aktif katılımı yönündeki hareketlerinin, etki yaratma nitelikli olduğu yönünde ciddi kuşkular yarattığına dikkat çekti.

AKEL, Hristodulidis’in gerçek niyetini görmek için, Kıbrıslı Türkler ve iki toplumlu ilişkilerle ilgili (ör: Kıbrıs Türk Konuları Masası kurulması) önerilerini benimseyip benimsemeyeceğine bakacak. AKEL’in önerileri, enerjiyle ilgili bölümünde Türkiye ile MEB sınırlandırması ve Türkiye’ye boru hattı inşa edilmesini de içeriyor.

DİSİ, Hristodulidis’in şu ana kadarki faaliyetlerinden memnun görünmekle birlikte, “en kötü niyetli değerlendiriciyi bile ikna etmek için daha çok inisiyatif alınması gerektiğini belirterek, partinin, Kıbrıs sorununun çözüm perspektifleri çerçevesinde sivil toplum örgütleriyle diyalog başlatılması önerilerini örnek gösterdi.

Gazete, Rum Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiostis’in geçen Çarşamba günü yaptığı “Kıbrıs sorununa AB’den bir temsilci atanması önerimiz sonsuza dek masada kalmayacak” açıklamasının kulağa, Rum yönetiminin sabrının tükenmekte olduğuna dair uyarı gibi gelebileceğini ancak “bu cümlenin deneyimli kulaklarda Avrupalı yetkilileri ikna etmekteki başarısızlığın itirafı olarak çınladığına” vurgu yaptı.

Hristodulidis’in, bu öneriyi önlerine koyduğunda Avrupalı liderlerden, yeni bir inisiyatif almaya ikna etmek için BM Genel Sekreterine yönelmesi gerektiği cevabını aldığına işaret eden Politis şunları yazdı:

“Yani Avrupalı liderlerde, BM Genel Sekreteri inisiyatif almadan Kıbrıs sorununda inisiyatif alma niyeti yok. Ve liderler, BM Genel Sekreteri’nin her iki tarafta da duyduğu büyük hayal kırıklığına dikkat çekti.

Elbette, iç cepheye gelen mesajlar, uluslararası unsurun Eylül ayında müzakerelerin yeniden başlaması konusunda müdahil tarafların nabzını tutması ihtimalinin yüksek olduğu şeklindedir.”

- Advertisement -

Son Haberler

Mağusa Devlet Hastanesi’nde toplu sünnet etkinliği

Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde toplu sünnet etkinliği düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa...

Ataoğlu Kantara Gençlik kampında gençlerle bir araya geldi

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türk Yıldızları’nı ağırladı

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı...

Metsola: “Kıbrıs sorunu Avrupai şekilde çözülmelidir”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Kıbrıs sorununun Avrupai şekilde...

Sponsor

Göz Atın

Biden, ABD’nin Los Angeles kentinde “soykırım destekçisi” sloganlarıyla karşılandı

ABD'nin Los Angeles kentine giden Başkan Joe Biden'ı bir...

Antakya Medeniyetler Korosu Şampiyon Melekler için konser vermek üzere KKTC’ye geliyor

Antakya Medeniyetler Korosu, Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği yararına KKTC’de...

Kayseri’de 7,5 milyon yıllık fosiller sergilenecek

Kayseri'nin Kocasinan ilçesindeki Yamula Barajı çevresinde süren kazılarda bulunan...

Hristodulidis’ten Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamalar

 Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis “egemen eşitlikle ilgili belirsiz...

Hristodulidis’ten 1 Ekim için makale

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, “Kıbrıs Cumhuriyeti”’nin 63’üncü kuruluş...

Mağusa Devlet Hastanesi’nde toplu sünnet etkinliği

Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde toplu sünnet etkinliği düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği ve Sağlık Bakanlığı’nın himayelerinde, Vakıflar İdaresi ve İyilik Gönülleri organizasyonunda, Toplumsal Gelişim Hareketi (TOGEH)...

Ataoğlu Kantara Gençlik kampında gençlerle bir araya geldi

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Kantara Gençlik Kampı'nda gençlerle bir araya geldi. Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı'ndan...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türk Yıldızları’nı ağırladı

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı kutlama etkinlikleri kapsamında KKTC’ye gelen Hava Kuvvetleri Komutanlığı Türk Yıldızları gösteri timini ağırladı. Türk Hava Kuvvetleri...

Metsola: “Kıbrıs sorunu Avrupai şekilde çözülmelidir”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Kıbrıs sorununun Avrupai şekilde çözümlenmesi gerektiğini ifade etti. Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’nın,  dün gerçekleştirilen...

ABD Başkanı Joe Biden’ın koronavirüs testi pozitif çıktı

ABD Başkanı Joe Biden'ın Las Vegas'ta etkinlikten sonra yaptırdığı koronavirüs testi pozitif çıktı. Biden'in Delaware'de kendini izole edeceği ve görevlerine buradan devam edeceği kaydedildi. Beyaz...

EÖP’ten TMK çıkışı: Rum tarafı TMK mekanizmasını tanımak zorundadır

EÖP, Kıbrıs sorununun kapsamlı olarak çözümlenene kadar mülkiyet ile ilgili sorunların TMK ile çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Rum tarafı TMK mekanizmasını tanımak zorundadır" dedi. Ekonomik Örgütler...

CHP sonrası Ak Parti afişleri de KKTC’de yer aldı

CHP’nin KKTC genelindeki reklam panolarına Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’inci Yıldönümüne ilişkin afişlerinin yer almasının ardından bu kez de AK Parti’nin afişleri yer aldı. Adalet...

Bakan Ertuğruloğlu’ndan “Barış Harekatı” mesajı: Rum tarafına da barış getirdi

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Harekatın sadece Kıbrıs Türkü'ne barış, huzur ve güven getirmekle kalmayarak, Rum tarafına da barış getirdiğini ve Yunanistan'da askeri cuntanın devrilerek yerine...

Güney Kıbrıs’ın enflasyon rakamları açıklandı

Eurostat verilerine göre Güney Kıbrıs’ta Haziran ayı enflasyonu yüzde 3... Eurostat verilerine göre Güney Kıbrıs’ta Haziran ayı enflasyonu yüzde 3 olarak kayda geçti. Alithia gazetesi, Güney...