23.9 C
Lefkoşa

Tıp-İş’ten Sağlık Bakanı’na çağrı

- Advertisement -

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-iş) Başkanı Özlem Gürkut, sağlık ocakları ve sağlık merkezlerinde “acil servis” hizmetlerinin verilmeye başlanmasının hastaların hayatına mal olabileceğine dikkat çekti, Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek’e “karardan geri dönün” çağrısında bulundu.

Gürkut, hekimlere gelebilecek her türlü baskıya karşı da yasal ve sendikal kararlılıklarını hatırlattı.

Tıp-İş Başkanı Gürkut, yaptığı yazılı açıklamada, kayıt memuru, güvenlik görevlisi, ambulansı bulunmayan, en basit laboratuvar ve röntgen tetkiki bile yapılamayan sağlık merkezlerine acil hastaları çağırmanın hayatı tehdit eden komplikasyonları olacağını belirtti.

“Ambulansların ve acil hastaların durak yerleri sağlık merkezleri değil tam donanımlı hastane acil servisleridir” diyen Gürkut, şöyle devam etti:

“Ülkemizde birinci basamak sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve verilmesi önemlidir. Birinci basamakta verilmesi beklenen sağlık hizmetlerinin temelini koruyucu sağlık hizmetleri olan aşılama, sağlıklı çocuk takibi, diş hekimliği hizmetleri, aile planlaması hizmetleri ve erken tanı ve tarama hizmetleri gibi hizmetler oluşturmaktadır.

– Acil servisler, yaşamla ölüm arasında kritik noktalardır”

Bakanlığınız, halka yaptığı duyuru ve çağrılarla sağlık ocakları ve sağlık merkezlerinde acil servis hizmetlerinin verilmeye başlandığını duyurmaktadır. Acil servisler, yaşamla ölüm arasında saniyeler içinde kararlar verilmesi ve tam donanımlı hastanelerde yeterli kadrolarla anında müdahale edilmesi gereken kritik noktalardır. Acil servis hizmetleri, müdahale edilen hastaların yatılı servislerle ve ilgili branş uzmanları ile koordineli şekilde devam tedavilerinin uygulanması gereken ve ancak yataklı tedavi kurumlarında tam kapasite ile verilmesi gereken bir hizmet türüdür.

Eğer sağlık merkezlerinde mesai sonrası hizmet verilmesi amaçlanıyorsa bunun adı acil servis değil olsa olsa gece polikliniği olur ki bu da mevcut doktor sayısı ile ve mevzuat gereği bugün için imkansızdır”

- Advertisement -

Son Haberler

Türkiye’nin EURO 2024’te gruptan çıkma ihtimalleri ve muhtemel rakipleri

EURO 2024 F Grubu'nda Portekiz'e 3-0 yenilen Türkiye, son...

Miçotakis 20 Temmuz Barış Harekatını kınamak için adaya geliyor…

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in...

Kombos: “ABD’yle izmalanan anlaşma dönüm noktası”

Rum Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, ABD’yle imzalanan stratejik diyalog...

Doğukan Ulaç, İspanya’da LEN Open Water Cup’ta yarışacak

Kayseri Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde antrenmanlarını sürdüren milli yüzücü...

Sponsor

Göz Atın

Sığınmacı sayısı azaldı

Güney Kıbrıs’a siyasi sığınma başvuru sayılarında azalma gözlemlendiği, üçüncü...

2.Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ‘Politis’ gazetesine konuştu

Rum Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis, hükümetin; BM tarafından Kıbrıs...

Lefkoşa’daki kreş skandalı: “Bebek yaşamını yitirdi”

Ortaköy’deki ‘Altın Elma’ isimli kreşte 8 Mayıs 2023 tarihinde...

Süt bedelleri bugün ödendi

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Süt Endüstrisi Kurumu,...

Türkiye’nin EURO 2024’te gruptan çıkma ihtimalleri ve muhtemel rakipleri

EURO 2024 F Grubu'nda Portekiz'e 3-0 yenilen Türkiye, son maçında Çekya karşısında 1 puan alarak gruptan çıkma şansını yakalamak istiyor. Maç öncesi senaryolar ve...

Miçotakis 20 Temmuz Barış Harekatını kınamak için adaya geliyor…

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in davetini üzerine 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı yıldönümü sebebiyle gerçekleştirilecek kınama etkinliğinde konuşma yapmak üzere...

Kombos: “ABD’yle izmalanan anlaşma dönüm noktası”

Rum Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, ABD’yle imzalanan stratejik diyalog anlaşması, Kıbrıs sorunu ve Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesindeki (MEB) doğal gaz arama çalışmaları...