23.9 C
Lefkoşa

KTOEÖS müdür, muavin ve öğretmen atamalarının yapılmaması gerekçesiyle KHK önünde basın açıklaması yaptı

- Advertisement -

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) önünde, “müdür, müdür muavini, öğretmen atamalarının geciktirildiği” gerekçesiyle basın açıklaması yaptı.

Sendika yetkilileri basın açıklamasında “Siyaset Elini Eğitimden Çek” pankartı açarak KHK’yı eleştirdi.

Sendika Başkanı Selma Eylem Öğretmenler  Yasası’na göre geçen yıl 1-15 Temmuz arası yapılması gerekli nakillerin yapılmayarak 23 muavin ve 7 müdür eksik olarak eğitim yılına başlandığını hatırlattı ve müdürlük ve muavinlikte boşalan yerlere yapılacak atamalar konusunda bu yıl halen KHK’den bir açıklama gelmediğini belirtti.

Siyasilerin “Gizli bir anlaşma veya gizli bir ajandası bulunduğunu” savunan Eylem, 21-22 Mart tarihlerinde yapılan sınavlar sonucunda kriter puanlarıyla birlikte ortaya çıkan tablonun belli olmasına rağmen, halen atamaların yapılmadığını, bunların yapılmamasına gerekçe olarak da “sahte diploma” ve “soruşturmaların” gerekçe gösterildiğini ifade etti.

14 Haziran’da  karnelerin verileceğini, yine haziran ayı sonuna doğru da mezuniyetler olacağına dikkat çeken Eylem, şu an itibarıyla 35 muavin ve 11 müdür ihtiyacından dolayı “okulların içinde bulunduğu durumu kamuoyu takdirine bıraktıklarını” söyledi.

Öğretmenler Yasası’nda 28 Mart’ta yapılan tüzük değişikliği sonrası listede sıra bekleyen öğretmenlerin 1 Haziran tarihinde atama haklarını kaybedeceklerine de dikkat çeken Eylem, 1 kadın beden öğretmeni ataması için 86 kişinin, 4 İngilizce öğretmeni ataması içinse 80 kişinin sırada beklediğini söyledi.

Eylem çeşitli oyunlar oynanarak gençlerin hakkının yendiğini bunun hem öğretmen adayları için hem de iş-güç bekleyen gençler için  hakaret anlamını taşıdığını savundu.

-Gökçebel

KTOEÖS Genel Sekreteri Tahir Gökçebel de siyasilerin diploma krizi yeni çıkmış gibi veya zamanında yapılması gereken soruşturmaların şimdi yapılıyormuş gibi gösterilerek zamana oynandığını iddia etti.

Tüzük değişimiyle listede sıra bekleyen öğretmenlerin 1 Haziran itibarıyla atanma haklarını kaybedeceklerini, sıranın biteceğini söyleyen Gökçebel,  48 okuldan 24’ünün yöneticisiz olduğunu ifade etti ve Cumhurbaşkanı’ndan randevu istemelerine rağmen alamadıklarını anlattı.

Ortada ciddi bir usulsüzlük ve siyasi manevra bulunduğunu savunan Gökçebel, söz konusu liste bittiği zaman, aralarında “Tatar”, “Çavuşoğlu”, “Köseoğlu”, “Eroğlu” soyadına sahip kişilerin atamalarının yapılabilmesi için zemin hazırlandığını savundu.

Gökçebel çiftçi ve hayvancıların eylemine de destek belirterek ülkenin gerçek sahibinin üretenler olduğunu, üretimi bitiren zihniyetin, emeğiyle geçinenleri bitirdiği gibi eğitimi de ne hale getirdiğinin görüldüğünü iddia etti.

- Advertisement -

Son Haberler

Türkiye’nin EURO 2024’te gruptan çıkma ihtimalleri ve muhtemel rakipleri

EURO 2024 F Grubu'nda Portekiz'e 3-0 yenilen Türkiye, son...

Miçotakis 20 Temmuz Barış Harekatını kınamak için adaya geliyor…

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in...

Kombos: “ABD’yle izmalanan anlaşma dönüm noktası”

Rum Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, ABD’yle imzalanan stratejik diyalog...

Doğukan Ulaç, İspanya’da LEN Open Water Cup’ta yarışacak

Kayseri Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde antrenmanlarını sürdüren milli yüzücü...

Sponsor

Göz Atın

Gardiyanoğlu vurguladı: “Kayıt dışı emlakçılığın üzerine gitmekte kararlıyız”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu,  kayıt dışı...

İsrail’de 870 bini çocuk yaklaşık 2 milyon kişi yoksulluk sınırının altında yaşıyor

 İsrail’de yaklaşık 870 bini çocuk olmak üzere ortalama 2...

Akan Kürşat aleyhindeki dava…

KKTC’deki eski Rum mallarının alım-satımına karıştığı gerekçesiyle 30 Aralık’ta İtalya’da...

Yeşilköy Kavşağı ile Yenierenköy Kavşağı arasındaki yol 14 gün süreyle araç trafiğine kapalı olacak

 Karayolları Dairesi, Yeşilköy Kavşağı ile Yenierenköy Kavşağı arasındaki yolun...

Türkiye’nin EURO 2024’te gruptan çıkma ihtimalleri ve muhtemel rakipleri

EURO 2024 F Grubu'nda Portekiz'e 3-0 yenilen Türkiye, son maçında Çekya karşısında 1 puan alarak gruptan çıkma şansını yakalamak istiyor. Maç öncesi senaryolar ve...

Miçotakis 20 Temmuz Barış Harekatını kınamak için adaya geliyor…

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in davetini üzerine 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı yıldönümü sebebiyle gerçekleştirilecek kınama etkinliğinde konuşma yapmak üzere...

Kombos: “ABD’yle izmalanan anlaşma dönüm noktası”

Rum Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, ABD’yle imzalanan stratejik diyalog anlaşması, Kıbrıs sorunu ve Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesindeki (MEB) doğal gaz arama çalışmaları...