34.1 C
Lefkoşa

Finansal okuryazarlık artık orta eğitim müfredatında

- Advertisement -

“Finansal okuryazarlık” orta eğitim müfredatına dahil edildi.

“Hesabını Bilen Kıbrıs” projesi kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği iş birliğinde hazırlanan “Finansal Okuryazarlık Öğretim Programı” yarından itibaren 4 pilot okulda uygulanmaya başlayacak.

Haydarpaşa Ticaret Lisesi, Gazimağusa Ticaret Lisesi, İskele Ticaret Lisesi ve Güzelyurt Meslek Lisesi olmak üzere 4 pilot okulda, muhasebe ve finansman alanında eğitim alan 9’uncu sınıf öğrencilerine verilecek eğitim için bugün Lefkoşa, Grand Pasha Hotel’de öğretmenlere yönelik tanıtım etkinliği ve atölye düzenlendi.

-Önal: “En büyük hayallerimizden biri çocuklarımızı bu programın parçası haline getirmekti”

Etkinlikte ilk sözü alan Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal,  bir yıl önce “Hesabını Bilen Kıbrıs’ projesinin tanıtım etkinliğini yaptıklarını anımsatarak, “En büyük hayallerimizden biri çocuklarımızı bu programın parçası haline getirmekti…” dedi.

Önal, finansal okul yazarlığın orta eğitim müfredatının bir parçası olacağını kaydederek, “Bu küçük ama önemli ve gerekli bir başlangıç… Yeni neslin finansal okuryazar şekilde yetişmesinin bireysel ve toplumsal anlamda olumlu etkilerini göreceğimizden eminim” şeklinde konuştu.

Daha doğru finansal karar alabilme becerileri ile çocukların daha mutlu, başarılı ve finansal anlamda daha özgür yapacağını belirten Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, “Biz eğitime olağanüstü önem veriyoruz” vurgusunda bulundu.

Önal, Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’nun başlangıçtan itibaren programa sahip çıktığını ifade ederek hem Bakan’a hem de öğretmenlere teşekkür etti.

-Çavuşoğlu: “Parayı, tasarrufu tanıttıkça ülkemizde mutlu insanların sayısının artacağına eminim”

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bugün çok farklı ve gerekli bir konuda bir araya gelindiğini kaydederek, böyle bir girişime vesile olduğu için Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği’ne teşekkür etti.

Çavuşoğlu, KKTC’nin eğitime çok önem veren bir ülke olduğunu, Kıbrıs Türk halkının çocuklarını yetiştirmek için çok emek verdiğini belirterek, bu süreçte gerektiği kadar emek verilmediğini düşündüğü konulardan birinin çocuklara sağlanan maddi imkanların korunması ve geliştirilmesi olduğunu söyledi.

Vatandaşların daha çok deneme-yanılma yoluyla parasını yönetmeye çalıştığını ifade eden Çavuşoğlu, bu anlamda eylemlerinden mağdur olan ve yakın tarihte bankalar ve bakanlıklar önünde eylem yapan kişileri örnek gösterdi.

Çavuşoğlu, bütçe ve para yönetiminde hem terminolojik hem de uygulama alanında ülkenin dünyayla bütünleşmesi gerekliliğine dikkat çekerek, Bakanlık olarak öğrencilerin bu yönde eğitilmesi için kendilerine büyük görev düştüğünü vurguladı.

“Parayı korumadan, para tasarrufunu öğrenmeden gelecekteki basamakları çıkmak mümkün değildir” diyen Çavuşoğlu, bu programla para yönetimine ilişkin farkındalık, tanıtım ve motivasyonu sağlayacaklarına inanç belirtti.

Çavuşoğlu, ülkede belirli bir refah seviyesine ulaşıldığını söyleyerek, bu refahın devamını sağlanması için herkesin kendi çocuğunu, Bakanlığın ise tüm çocukları eğitmesi gerektiğini kaydetti. Çavuşoğlu, “inanıyoruz, motiveyiz” diye konuştu.

Bu dönem pilot olarak meslek liselerinin muhasebe bölümünde başlayacak finansal okuryazarlık derslerinin, yakın zamanda meslek liselerinde tüm bölümlerinde ana ders, ileriki zamanlarda ise tüm öğrencilerin eğitim programlarına eklenmesi hedefini paylaşan Çavuşoğlu, tüm öğrencilerin finansal kültür ve donanıma sahip olarak yetişmesi gerektiği düşüncesini paylaştı.

Ülkede girişimci, yatırımcı insanlar yaratmak adına kişinin elindeki nakdi değerini kaybetmeden yatırıma yönlendirmesi için doğru eğitimin öneminin altını çizen Bakan Çavuşoğlu, bu amaç doğrultusunda Bankalar Birliği ile birlikte çalışacaklarını, uzmanların bilgi birikimiyle her türlü desteği birleştirerek yola devam edeceklerini belirtti.

Çavuşoğlu, “Daha iyi bir nesil yetiştireceğiz. Batan, tefecilere düşen insanları azaltacağız. Parayı, tasarrufu tanıttıkça ülkemizde mutlu insanların sayısının artacağına eminim” dedi ve para yönetimi konusunda sorun yaşayan kişilerin, aile travmalarına kadar büyük sıkıntılara vesile olabileceğine işaret etti.

Çavuşoğlu, “Ülkemize hizmet etmeye devam etme motivasyonumuzu en yükseğe çıkardığınız için teşekkür ederim. Hepinize çalışmalarınıza kolaylıklar, başarılar diliyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

-Sunum da yapıldı

Öğretmenlere yönelik el kitabının da dağıtıldığı etkinlikte KMC Danışmanlık adına Niyal Öztürk “Hesabını Bilen Kıbrıs Finansal Okuryazarlık Projesi”,  Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu üyesi Salih Sarpten ise “Finansal Okuryazarlık Öğretim Programı” hakkında sunum yaptı. Sunumların ardından Finansal Okuryazarlık Öğretim Programı atölyesi yapıldı.

-Hesabını Bilen Kıbrıs projesi

“Hesabını Bilen Kıbrıs” “Finansal Okuryazarlık, Farkındalık ve Yetkinlik Artırma Projesi, geçtiğimiz yıl başlatılmıştı. 18 ay boyunca süreceği açıklanan projeyle bireylerin finansal okuryazarlık konusunda farkındalık, bilinç ve yetkinliklerin arttırılması hedefleniyor.

Hedefinde lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra, mikro işletmeler, KOBİ’ler, kadın girişimciler, çiftçiler ve emekliler olan proje Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği denetiminde KMC Danışmanlık tarafından yürütülüyor.  

- Advertisement -

Son Haberler

Nöbetçi Eczaneler- 16 Temmuz 2024

LEFKOŞA BÖLGESİ DENİZ ÇORBA ECZANESİ (0392) 223 72 72 İZEM ECZANESİ (0392) 228...

Dereboyu’nda kanalizasyon çalışması 22 Temmuz’da başlıyor

Başkent Lefkoşa'da Mehmet Akif (Dereboyu) Caddesi, Bedrettin Demirel Caddesi...

“50’nci Yıl Sergisi hazırlıkları sürüyor” Başbakan Yardımcısı Ataoğlu, hazırlıkları yerinde inceledi

Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri...

Plajların analiz sonuçları açıklanmaya devam ediyor

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ile...

Sponsor

Göz Atın

“İpeğin Kuzey Kıbrıs’ta Yeniden Doğuşu” projesinin ikinci etabı tanıtım etkinliği düzenlendi

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar öncülüğünde...

BRTK’nın duayen ismi Hüseyin Kanatlı 92’nci yaş gününde anıldı

 Kıbrıs Türk medyasının unutulmaz ismi merhum Hüseyin Kanatlı için...

Savaşan: “Eşit haklara dayalı çözümler tasarlamak için engelli bireylerle yan yana çalışmalıyız”

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi (GHTC) Başkanı, UBP Milletvekili Ahmet...

Savaşan: “İstişare toplantıları hem kendimizi anlatma hem de halktan öğrenme fırsatı sunuyor”

UBP Lefkoşa İlçe Başkanı, Milletvekili Ahmet Savaşan Lefkoşa İstişare...

Nöbetçi Eczaneler- 16 Temmuz 2024

LEFKOŞA BÖLGESİ DENİZ ÇORBA ECZANESİ (0392) 223 72 72 İZEM ECZANESİ (0392) 228 00 40 YUSUF TANDOĞAN ECZANESİ (LEFKOŞA) (0392) 227 23 50 GİRNE BÖLGESİ AYŞEN ALTAN ECZANESİ (0533) 858 52 08 CENGİZ SOLMAZ...

Dereboyu’nda kanalizasyon çalışması 22 Temmuz’da başlıyor

Başkent Lefkoşa'da Mehmet Akif (Dereboyu) Caddesi, Bedrettin Demirel Caddesi ve bunları bağlayan Gültekin Şengör Sokak üzerinde bulunan kanalizasyon ana taşıyıcı boru hattı ilk etap...

“50’nci Yıl Sergisi hazırlıkları sürüyor” Başbakan Yardımcısı Ataoğlu, hazırlıkları yerinde inceledi

Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu hazırlıkları yerinde inceledi. Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu 20 Temmuz...

Plajların analiz sonuçları açıklanmaya devam ediyor

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 27 Haziran 2024 tarihinde “KKTC Genelinde Deniz Suyu Kalitesinin İzlenmesi, Numune Alınması...

Yol çizme aracı devrede

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı yol çizme aracının devrede olduğunu bildirdi. Konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından paylaşım yapan Arıklı; "Yol Çizme Aracımız devrede. Sırada...

Galler Başbakanı Vaughan Gething görevinden istifa etti

 Galler Bölgesel Başbakanı Vaughan Gething, hakkında verilen güvensizlik oyu, partisinde yükselen istifa çağrıları ve seçim kampanyasında verilen tartışmalı 200 bin sterlinlik bağış nedeniyle artan...

“Ayşe tatile çıksın” parolasıyla özdeşleşen Barış Harekâtı’nın simge ismi Ayşe Güneş Ayata TAK’a konuştu

“Ayşe tatile çıksın” parolasıyla özdeşleşen Barış Harekâtı’nın simge ismi Akademisyen-Yazar Prof. Dr. Ayşe Güneş Ayata, “Böyle bir parolanın benim üzerimden kurulmuş olmasından her zaman...

Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü… Harekatın ikinci aşaması 14 Ağustos’ta başladı…

 Barış Harekatı’nın ikinci aşaması için karar, Yunanistan ve Rum tarafının tutumu, Yunanistan’ın adada yeni anayasal düzenin kurulmasına yönelik tüm teklifleri reddetmesi, Rum ve Yunan...

Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü… 20 Temmuz Barış Harekatı…

EOKA lideri Nikos Sampson ve Rum Milli Muhafız güçlerinin bir bölümü, 15 Temmuz 1974 tarihinde silahlı darbe girişiminde bulundu. Makarios yönetimini devrildi, Makarios, önce...