31.8 C
Lefkoşa

Cumhurbaşkanı Tatar: “Holguin’in yetkisini aşan temaslarından rahatsız olduk ve bunu gereken yerlere ilettik”

- Advertisement -

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın başarılı bir kişi olmasına rağmen, “yetkisini aşan” temaslarından rahatsız olduklarını ve  rahatsızlıklarını gereken yerlere ilettiklerini kaydetti.

Yeni bir müzakere sürecinin ortak zemin varsa başlayabileceğini, bunun olmadığını gördüğü için Holguin’in  çerçeve dışına çıktığını belirten Tatar, “görev ve yetkilerinin dışındaki bu hareketin hiç hoş olmadığını” söyledi.

Tatar, KKTC’nin ortaya koyduğu ve Türkiye’nin desteklediği siyasi değişikliğe karşı alınan tavrın hoş olmadığını da vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BRT’de katıldığı “Burası Önemli” programında, soruları yanıtladı.

Egemenlik ve eşit uluslararası statüden vazgeçilemeyeceğini yineleyen Tatar, “Varlığımızın teminatı egemenliğimiz ve devletimizdir. Buradaki farklı menfaatler, meseleler ve çevredeki gelişmelere karşı Kıbrıs halkının mutluluğu önemlidir. İş artık başka yerlere geldi ve eski defterleri açmaya hiç gerek yoktur. Egemenliğimizden ve eşit uluslararası statüden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

-“KKTC’yi tanıyın şartı koşmadık”

Holguin’in temaslarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Tatar,  “Ortaya koyduğumuz siyasi değişikliğe karşı alınan tavır hoş değil” diyerek Holguin’e KKTC’yi tanıyın şartı koşmadık, direkt ticaret, direkt uçuş ve direkt temas taleplerimizi ilettik, bu hakların verilmesi halinde süreci daha ileriye taşıyabileceğimizi söyledik” dedi. Holguin’in bunu olumlu bulduğunu belirten Tatar, yapıcı bir şekilde ve “işi nasıl daha ileriye götürebiliriz” düşüncesiyle hareket ettiklerini söyledi.

Tatar, Güney Kıbrıs’ın arkasında AB varken KKTC’nin de arkasında Türkiye olduğunu, kalıcı bir anlaşma için TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi Kıbrıs’ın gerçeklerine bakmak gerektiğini anımsattıklarını da anlattı.

Egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü ile iki devletin işbirliğinde bir anlaşma istediklerini dile getirdiklerini ifade eden Tatar, 6 aylığına görevlendirilen kişisel temsilcinin de ortak zemin olup olmadığını görmek amacıyla temaslar yaptığını hatırlattı.

Kıbrıslı Türklerin “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin ortağıyken silah zoruyla dışarıya atıldığını hatırlatan Tatar, dışa atılan Kıbrıs Türkü’nün özden gelen haklarıyla bir Cumhuriyet kurduğunu, ancak hala ambargo ve izolasyonların sürdüğünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi Holguin’in raporunda gerçekleri yazmasını beklediğinin altını da çizdi.

Tatar, 3 buçuk yıl önce ortaya konulan siyasetin çiğnenmesinin söz konusu olamayacağına işaret ederek, “Ben bile bile oraya gitmem. Egemen eşitliğimiz, eşit uluslararası statümüz teyit edilirse o zaman gideriz” dedi.

- Advertisement -

Son Haberler

Cumhurbaşkanı Tatar Avustralya’ya gitti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avustralya’ya gitti. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Tatar...

Tıp-İş’ten Sağlık Bakanı’na çağrı

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-iş) Başkanı Özlem Gürkut, sağlık...

KTOEÖS müdür, muavin ve öğretmen atamalarının yapılmaması gerekçesiyle KHK önünde basın açıklaması yaptı

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Kamu Hizmeti...

Naimoğulları, saat 16.30’da sendikalarla toplantı yapacaklarını açıkladı

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylemi sürüyor. Başbakanlık önünde lastik...

Sponsor

Göz Atın

Cumhurbaşkanı Tatar, IWBF Europe Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Kamalı’yı kabul etti

 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu (IWBF...

Sendikalardan hükümete çağrı

Bazı sendikalar, yeni havalimanına, Kıbrıs Türk halkının varoluş ve...

Güney Kıbrıs’ta bulunan Kıbrıs Türk mallarının yalnızca yüzde 6’sı Rum göçmenlere tahsis edildi

Rum basınında bugün yer alan bir haberde, Güney Kıbrıs’ta...

Arıcılık bildirimleri pazartesinden itibaren Veteriner Dairesi’ne yapılabilecek

2023 yılı arıcılık bildirimleri pazartesinden itibaren Veteriner Dairesi’ne yapılabilecek. 18...

İsrail’in Lübnan’ın güneyine yönelik hava saldırısında 3 UNIFIL askeri ve bir sivil yaralandı

 İsrail ordusunun Lübnan’ın güneyine yönelik hava saldırısında Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Barış...

Cumhurbaşkanı Tatar Avustralya’ya gitti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avustralya’ya gitti. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Tatar Avustralya’yı ziyaret eden ilk KKTC Cumhurbaşkanı oldu. Kıbrıslı Türklerin Avustralya’daki 80. yılında kültür ve geleneklerini...

Tıp-İş’ten Sağlık Bakanı’na çağrı

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-iş) Başkanı Özlem Gürkut, sağlık ocakları ve sağlık merkezlerinde “acil servis” hizmetlerinin verilmeye başlanmasının hastaların hayatına mal olabileceğine dikkat çekti,...

KTOEÖS müdür, muavin ve öğretmen atamalarının yapılmaması gerekçesiyle KHK önünde basın açıklaması yaptı

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) önünde, “müdür, müdür muavini, öğretmen atamalarının geciktirildiği” gerekçesiyle basın açıklaması yaptı. Sendika yetkilileri basın...