31.8 C
Lefkoşa

Cumhurbaşkanı Tatar, emekliye ayrılan Şefik ile Yüksek Mahkeme Başkanlığı’na atanan Özerdağ’ı kabul etti

- Advertisement -

 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yaş haddinden emekliye ayrılan Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik ile bu göreve atanan Yüksek Mahkeme Başkanı Berkan Özerdağ’ı kabul etti.

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, Tatar, Şefik’e hizmetlerinden ötürü teşekkür ederek, bu göreve gelen Berkan Özerdağ’a da başarı diledi.

Narin Ferdi Şefik’in görev süresince bağımsız yargı için çalışmalar sürdürdüğünü, gerektiğinde ikazlar da yaptığını anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, Şefik’in gördüklerini yorumlaması ve fikirlerini paylaşmasının önemli olduğunu söyledi.

Hukuk camiasına 43 yıl hizmet veren Narin Ferdi Şefik’in tecrübesiyle KKTC hukuk sistemine katkı koymaya devam edeceğine inanç belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kendisiyle istişarelerini sürdürmek istediğini de ifade etti.

– “Gerekirse yargı reformu yapılabilir….”

Adaletin bazen geciktiğini de belirten Cumhurbaşkanı Tatar, yargıç sayısının artırılmasını, diğer zafiyetlerin de giderilerek davaların daha hızlı görülmesini temenni etti.

Zafiyetlerin giderilmesi için gerekirse yargı reformu yapılabileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Narin Ferdi Şefik’in de açıkladığı gibi Cumhuriyet Meclisi’nde hukuk komisyonu kurulabileceğini vurguladı.

-“İyi hukukçular yetiştirilmesi gerekli”

Mahkemelerde, savcılıkta, mecliste ve diğer devlet kurumlarında hukukçulara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, güncelliğini yitirmiş mevcut yasaların güncellenmesi ve yeni yasaların hazırlanması için iyi hukukçular yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, müzakere süreçlerinde kullanılan hukuk diline de işaret ederek, iyi hukukçularla çalışmak istediklerini belirtti.

KKTC’nin laik ve demokratik bir hukuk devleti olduğunu, Kıbrıs Türkü’nün her zaman hukuka büyük önem verdiğini ve adaletten yana olduğunu söyleyen Tatar, hukukçu Rauf Raif Denktaş, Osman Örek ve Necati Münir Ertegün’ü de saygıyla andı. 

-Şefik: “Bugün itibarıyla görevime veda ederek emeklilik hayatıma başlıyorum”

Narin Ferdi Şefik de konuşmasında avukat, yargıç ve Yüksek Mahkeme Başkanı olarak uzun yıllar çalıştığını belirterek, bugün itibarıyla görevine veda ederek emeklilik hayatına başlayacağını söyledi.

Şefik, görevi süresince verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanı Tatar’a teşekkür ederek, Cumhurbaşkanı Tatar’ın yeni başkan Berkan Özerdağ’a da destek verileceğine inanç belirtti.

Narin Ferdi Şefik, her dönemin zor olduğunu, ancak Cumhurbaşkanı Tatar’ın daha zor bir dönemde görev yaptığını belirterek, Cumhurbaşkanı’na çalışmalarında başarılar diledi.

- Advertisement -

Son Haberler

Cumhurbaşkanı Tatar Avustralya’ya gitti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avustralya’ya gitti. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Tatar...

Tıp-İş’ten Sağlık Bakanı’na çağrı

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-iş) Başkanı Özlem Gürkut, sağlık...

KTOEÖS müdür, muavin ve öğretmen atamalarının yapılmaması gerekçesiyle KHK önünde basın açıklaması yaptı

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Kamu Hizmeti...

Naimoğulları, saat 16.30’da sendikalarla toplantı yapacaklarını açıkladı

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylemi sürüyor. Başbakanlık önünde lastik...

Sponsor

Göz Atın

Meteoroloji Dairesi, “tozlu hava” uyarısı yaptı

Meteoroloji Dairesi, cuma günü saat 18.00'e kadar toz zerreciklerinin...

Tuzla – Mutluyaka ana yolunda trafik kazası: “Aracın çarptığı yaya hayatını kaybetti!”

Tuzla - Mutluyaka ana yolunda akşam saatlerinde meydana gelen...

İnsan Hakları Derneği Rum Yönetimi’nin önlemlerini hayretle karşıladığını belirtti

Kıbrıs Türk İnsan Hakları Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık,...

Polisiye olaylar… İkamet izni olmadığı tespit edilen 10 kişi tutuklandı

 İkamet izni olmadığı tespit edilen 10 kişi tutuklandı. Polisten verilen...

Eski Merkezi Cezaevi’nde firar girişimi

Eski Merkezi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Abdul Whap Khan isimli...

Cumhurbaşkanı Tatar Avustralya’ya gitti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avustralya’ya gitti. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Tatar Avustralya’yı ziyaret eden ilk KKTC Cumhurbaşkanı oldu. Kıbrıslı Türklerin Avustralya’daki 80. yılında kültür ve geleneklerini...

Tıp-İş’ten Sağlık Bakanı’na çağrı

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-iş) Başkanı Özlem Gürkut, sağlık ocakları ve sağlık merkezlerinde “acil servis” hizmetlerinin verilmeye başlanmasının hastaların hayatına mal olabileceğine dikkat çekti,...

KTOEÖS müdür, muavin ve öğretmen atamalarının yapılmaması gerekçesiyle KHK önünde basın açıklaması yaptı

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) önünde, “müdür, müdür muavini, öğretmen atamalarının geciktirildiği” gerekçesiyle basın açıklaması yaptı. Sendika yetkilileri basın...