28.8 C
Lefkoşa

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Tatar ortak basın toplantısı düzenlendi

- Advertisement -

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anavatan Türkiye’nin KKTC’ye yaptığı desteklerin devam edeceğini söyleyerek, Türkiye’den kabloyla KKTC’ye elektrik sağlanacağını belirtti.

Kıbrıs konusunda egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün olmazsa olmaz olduğuna işaret eden Erdoğan, “Müzakere masasına dönülecekse, bunun yolu KKTC’nin tanınmasından geçmektedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk ziyaretini KKTC’ye yapmasının anlamının büyük ve önemli olduğunu söyleyerek, dünyaya KKTC’ye sahip çıkacağı mesajını verdiğini belirtti.

Kıbrıs’ta çok acılardan geçildiğini hatırlatan Tatar, Erdoğan’ın ziyaretinin araya nifak sokmaya çalışanlar ve KKTC’yi içeriden bölmeye çabasında olanlara yanıt niteliği taşıdığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

-Erdoğan

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Anavatan Türkiye’nin KKTC’ye yaptığı desteklerin devam edeceğini söyleyerek, elektrik sorunu ile ilgili Türkiye’den kabloyla KKTC’ye elektrik sağlanacağını kaydetti. Erdoğan, kabloyla elektrik sağlanmasının ardından elektrik kesintilerinin sona ereceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar ile görüşmesinde Kıbrıs meselesi ve Doğu Akdeniz konularının da görüşüldüğünü dile getiren Erdoğan, Kıbrıs Türkü’nün her zaman yapıcı ve olumlu bir tavır içinde olduğunu söyledi.

“Kıbrıs Türkü asla azınlık olmamıştır, olmayacaktır” diyen Erdoğan, bu gerçekleri görmezden gelenlere gerçeklerle yüzleşmeleri tavsiyesinde bulundu.

Kıbrıs konusunda egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün olmazsa olmaz olduğuna işaret eden Erdoğan, “Müzakere masasına dönülecekse bunun yolu KKTC’nin tanınmasından geçmektedir” dedi.

Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya devam edeceklerini dile getiren Erdoğan, Türk tarafının hakça paylaşım için sunduğu önerilerin hala masada olduğunu belirtti.

Anavatan Türkiye’nin tüm imkan ve kabiliyetiyle KKTC’nin yanında olduğunu söyleyen Erdoğan, Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın süratle adaya geleceğini, özellikle Ercan Havalimanı’nın eksikliklerinin hızla giderilmesi yönünde çalışmalarda bulunacağını belirterek, “İnşallah 20 Temmuz’da buraya inmeyi planlıyorum. 20 Temmuz’da görüşmek üzere” dedi.

-Tatar

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk ziyaretini KKTC’ye yapmasının anlamının büyük ve önemli olduğunu söyleyerek, dünyaya KKTC’ye sahip çıkacağı mesajını verdiğini belirtti.

Kıbrıs’ta çok acılardan geçildiğini hatırlatan Tatar, Erdoğan’ın ziyaretinin araya nifak sokmaya çalışanlar ve KKTC’yi içeriden bölmeye çabasında olanlara yanıt niteliği taşıdığını kaydetti.

Egemen eşitlik ve eşit uluslararası temeldeki yeni siyaset ve vizyonu tüm dünyaya duyurmaya çalıştıklarını dile getiren Tatar, gelinen noktada anavatan Türkiye’nin desteğiyle bu yeni siyaseti sonuna kadar sürdürmenin azim ve karalılığı içinde olduklarını söyledi.

Mavi Vatan ve Doğu Akdeniz’de Kıbrıs’ın gelinen noktada öneminin arttığını dile getiren Tatar, “Mavi Vatan emin ellerlerdir. Kıbrıs Türk halkı her zaman Anavatan Türkiye ile uyum içerisindedir. Aramızdaki kutsal bağlar daha da güçlendi” dedi.

- Advertisement -

Son Haberler

Mağusa Devlet Hastanesi’nde toplu sünnet etkinliği

Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde toplu sünnet etkinliği düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa...

Ataoğlu Kantara Gençlik kampında gençlerle bir araya geldi

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türk Yıldızları’nı ağırladı

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı...

Metsola: “Kıbrıs sorunu Avrupai şekilde çözülmelidir”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Kıbrıs sorununun Avrupai şekilde...

Sponsor

Göz Atın

Topçuköy Şehitleri cumartesi günü anılacak

Milli mücadele yılları ile 1974 Barış Harekatı sırasında şehit...

Güler: “Kıbrıs bizim milli meselemizdir”

Türkiye Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kıbrıs'ın milli bir...

Meclis Komitesi Heyeti, TBMM AB Uyum Komisyonu ile görüştü

 Ankara’da temaslarda bulunan Cumhuriyet Meclisi Ekonomi Maliye Bütçe ve...

Şahali: “Bu kitapların eğitim kurumlarının bahçesinde bulunması bile sakıncalıdır”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Erkut Şahali, okul kitaplarında...

Erzincan’da maden ocağındaki toprak kaymasına ilişkin 4 şüpheli gözaltına alındı

Erzincan'ın İliç ilçesinde maden ocağında yaşanan toprak kaymasına ilişkin...

Mağusa Devlet Hastanesi’nde toplu sünnet etkinliği

Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde toplu sünnet etkinliği düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği ve Sağlık Bakanlığı’nın himayelerinde, Vakıflar İdaresi ve İyilik Gönülleri organizasyonunda, Toplumsal Gelişim Hareketi (TOGEH)...

Ataoğlu Kantara Gençlik kampında gençlerle bir araya geldi

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Kantara Gençlik Kampı'nda gençlerle bir araya geldi. Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı'ndan...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türk Yıldızları’nı ağırladı

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı kutlama etkinlikleri kapsamında KKTC’ye gelen Hava Kuvvetleri Komutanlığı Türk Yıldızları gösteri timini ağırladı. Türk Hava Kuvvetleri...

Metsola: “Kıbrıs sorunu Avrupai şekilde çözülmelidir”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Kıbrıs sorununun Avrupai şekilde çözümlenmesi gerektiğini ifade etti. Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’nın,  dün gerçekleştirilen...

ABD Başkanı Joe Biden’ın koronavirüs testi pozitif çıktı

ABD Başkanı Joe Biden'ın Las Vegas'ta etkinlikten sonra yaptırdığı koronavirüs testi pozitif çıktı. Biden'in Delaware'de kendini izole edeceği ve görevlerine buradan devam edeceği kaydedildi. Beyaz...

EÖP’ten TMK çıkışı: Rum tarafı TMK mekanizmasını tanımak zorundadır

EÖP, Kıbrıs sorununun kapsamlı olarak çözümlenene kadar mülkiyet ile ilgili sorunların TMK ile çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Rum tarafı TMK mekanizmasını tanımak zorundadır" dedi. Ekonomik Örgütler...

CHP sonrası Ak Parti afişleri de KKTC’de yer aldı

CHP’nin KKTC genelindeki reklam panolarına Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’inci Yıldönümüne ilişkin afişlerinin yer almasının ardından bu kez de AK Parti’nin afişleri yer aldı. Adalet...

Bakan Ertuğruloğlu’ndan “Barış Harekatı” mesajı: Rum tarafına da barış getirdi

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Harekatın sadece Kıbrıs Türkü'ne barış, huzur ve güven getirmekle kalmayarak, Rum tarafına da barış getirdiğini ve Yunanistan'da askeri cuntanın devrilerek yerine...

Güney Kıbrıs’ın enflasyon rakamları açıklandı

Eurostat verilerine göre Güney Kıbrıs’ta Haziran ayı enflasyonu yüzde 3... Eurostat verilerine göre Güney Kıbrıs’ta Haziran ayı enflasyonu yüzde 3 olarak kayda geçti. Alithia gazetesi, Güney...