30.1 C
Lefkoşa

Töre’den Rum Meclis Başkanı Dimitriu’nun Türkiye karşıtı söylemlerine tepki

- Advertisement -

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Rum Meclis Başkanı Annita Dimitriu’nun Avrupa Birliği Parlamento Başkanları Zirvesi’ndeki Türkiye karşıtı sözlerine tepki gösterdi.

Yaptığı açıklamada Dimitriu’nun Türkiye’nin 1960 uluslararası antlaşmalardan kaynaklı garantörlük haklarını kullanarak 1974’te Ada’ya getirdiği barış ve huzuru “işgal” olarak nitelendirdiğini kaydeden Töre, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un “gerçeklerin çok ucuz bir şekilde çarpıtılmasından başka bir şey değildir” ifadelerine işaret etti. 

Töre, Ada’nın eşit ve egemen ortağı Kıbrıs Türkü’nün uluslararası etkinliklerde temsiliyetten mahrum bırakıldığı bir ortamda Şentop’a Kıbrıs Türkü’nün haklarını savunduğu ve Ada’nın gerçeklerini vurguladığı için bir kez daha minnettarlığını iletti.   

Dimitriu’nun haksız ve gayrı yasal bir şekilde gasp ettikleri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uluslararası ortamda temsiliyet hakkından yararlanarak, Avrupa Birliği Parlamento Başkanları Zirvesi’ne katılımını istismar ettiğini kaydeden Töre, bir uluslararası ortamı daha Türkiye karşıtı söylemeleri ile zehirlemek için kullandığını dile getirdi.

– “Bu söylemleriyle prim kazanacağını sanıyorsa hayli yanıldığını vurgulamak isteriz”

Rum Meclis Başkanı’nın özellikle DİSİ Genel Başkanı seçilmesinin ardından Türkiye’yi hedef alan söylemlerinin dozunu artırdığını ifade eden Töre,  “bu söylemleriyle prim kazanacağını sanıyorsa hayli yanıldığını vurgulamak isteriz” diye konuştu.

Rum tarafının, bir yılı aşkın bir süredir Ukrayna’da devam etmekte olan insanlık dramını dahi Türk düşmanlığı yüklü politikalarını yaymak hedefiyle kullanmaya çalışmasının çok acı olduğu kadar da düşündürücü olduğunu vurgulayan Töre, açıklamasına şöyle devam etti:

“Kıbrıs’ı Enosis hayalleriyle Yunanistan’a bağlamak hedefiyle gerçekleştirilen 1974 Yunan darbesinin sonucu olarak Türkiye’nin Ada’ya gerçekleştirmiş olduğu haklı ve yasal müdahale sayesinde Ada’da sağlanan ve devam etmekte olan barış ve huzur ortamını inkar etmekle kalmayan Rum tarafı, Kıbrıs’ta varılacak adil kalıcı ve kapsamlı çözüm çabalarını da bugüne kadar reddetmiş, Kıbrıs Türkü ile herhangi bir yetki ve egemenlik paylaşımına gitme iradesinde olmadığını defalarca ispatlamıştır.  

Rum tarafının  bu şımarık doyumsuz tutumu sayesinde, başta AB olmak üzere, uluslararası toplantı ve örgütlerde, dünya barışı ve refahı için atılabilecek  adımları baltalanmaktadır.  

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Meclis Başkanına bir kez daha hatırlatırız ki, kendisinin ve Meclisinin Kıbrıs konusundaki tek ve doğru muhatabı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet Meclisi ve bu Mecliste Kıbrıs Türk halkını gururla temsil eden seçilmişlerdir. Rum Meclis Başkanı bu doğruyu idrak edip, bu doğru temelinde hareket etmediği sürece Kıbrıs sorununa kalıcı ve adil bir çözüm bulunmasının imkanı yoktur.”

- Advertisement -

Son Haberler

KKTC U12 Milli takımı Trabzon turnuvasını tamamladı

KKTC U12 Milli Takımı Trabzonspor’un daveti üzerine katıldığı Trabzon’daki...

Ferhat Göçer, Barış Harekatı’nın 50. Yıl Dönümü için özel marş besteledi

Ferhat Göçer, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümüne özel...

Sahte veteriner onaylı belgeyle ülkeye kedi soktu, teminata bağlandı

Ercan Havaalanından sahte veteriner onaylı belgeyle giriş yapan zanlı...

Evrak sahteleyen gümrük komisyoncusu Tunahan Yıldırımlar’a 7 gün tutukluluk!

Lefkoşa'da, 2 Temmuz tarihinde evrak sahteleyen ve söz konusu...

Sponsor

Göz Atın

Türk-Sen Başkanı Bıçaklı: “Kıb-Tek’i topluma hizmet veremez duruma getirmek için her şeyi yapıyorlar”

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Arslan Bıçaklı,...

Zuckerberg’den Musk’a cevap: Kafes dövüşüne ‘okey’! Neredesin Musk?

Dünyanın en ünlü iki teknoloji milyarderi Elon Musk ve...

Komik Para, İskele’de sahnelenecek

İskele Belediye Tiyatrosu’nun tek perdelik komedi oyunu “Komik Para”,...

Gazze’deki saldırılarda öldürülenlerin sayısı 19 bin 453’e yükseldi

 İsrail'in 7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde...

Mecliste Kıbrıs politikaları konuşuldu..

Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan...

KKTC U12 Milli takımı Trabzon turnuvasını tamamladı

KKTC U12 Milli Takımı Trabzonspor’un daveti üzerine katıldığı Trabzon’daki organizasyonu tamamladı. Organizasyonun finali gerçekleşirken, tüm futbolculara ve takımlara teşekkür belgesi verildi. KTFF 2. Başkanvekili...

Ferhat Göçer, Barış Harekatı’nın 50. Yıl Dönümü için özel marş besteledi

Ferhat Göçer, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümüne özel bir marş besteledi. '50. Yıl Şafak Marşı' adını taşıyan bu eserin, ilk kez, 19 Temmuz’da...

Sahte veteriner onaylı belgeyle ülkeye kedi soktu, teminata bağlandı

Ercan Havaalanından sahte veteriner onaylı belgeyle giriş yapan zanlı Özge Kırışoğlu, 10 bin TL'lik teminata bağlandı. Ercan Havaalanından sahte veteriner onaylı belgeyle giriş yapan zanlı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz