32.4 C
Lefkoşa

Tabipler Birliği: “Tütüne değil gıdaya ihtiyacımız var… Tüm tütün ve tütün ürünlerinden kurtulun”

- Advertisement -

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde, tütüne değil gıdaya ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, tütün kullanımının insanlara olduğu kadar çevreye de zarar verdiğini vurguladı.

Tütün kullanımını bırakmanın sadece sigara içenlerin sağlığına değil doğaya ve birçok insana faydalı olduğunu belirten Tabipler Birliği, “Tüm tütün ve tütün ürünlerinden hekiminizin desteği ile kurtulun” çağrısı yaptı.

KTTB Yönetim Kurulu adına Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Füsun Yıldız imzasıyla yapılan açıklamada, tütün ürünü kullanımının sağlık ve diğer zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak ve sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek amacıyla 31 Mayıs Günü’nün “Dünya Tütünsüz Günü” olarak her yıl gündeme geldiği ifade edildi.

-“Dünyada her yıl 8 milyondan fazla insan tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybediyor”

Dünyada 1.3 milyar kişinin sigara kullandığına ve her yıl 8 milyondan fazla insanın tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Ölümlerin büyük çoğunluğu yoğun tütün endüstrisi müdahalesi ve pazarlamasının hedefi olan düşük ve orta gelirli ülkelerdedir” denildi.

Tütünün, içindeki nikotin nedeniyle bağımlılık yapan bir madde olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Tütün kullanımı saçımızın telinden ayağımızın tırnağına kadar tüm organlarımıza zarar verir. Kanser, kalp damar hastalıkları, KOAH gibi pek çok önlenebilir hastalık ve erken ölüm sebeplerinin arasında tütün ve tütün ürünleri kullanımı ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca akciğer kanseri başta olmak üzere ağız ve gırtlak, soluk borusu, yemek borusu, mide, bağırsak, karaciğer, pankreas, böbrek, mesane, erkeklerde prostat, kadınlarda meme, rahim ağzı kanseri gibi çok sayıda kanser gelişimine de neden olmaktadır.”

Tütünün, sadece kullananların değil pasif içicilik yoluyla da bu dumana istemeden maruz kalan yaşlı, bebek, çocuk, herkese zarar verdiği ve onları da hasta ettiği vurgulanan açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre; dünyadaki çocukların yarısı tütün dumanıyla kirlenmiş havayı solumakta ve her yıl 65.000 çocuk pasif etkilenimin yol açtığı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmektedir” denildi.

-“Tütün ürünlerinin her türlüsü zararlıdır ve tütün dumanına maruz kalmanın güvenli bir düzeyi yoktur”

Hamilelik döneminde tütün ürünü kullanmanın, bebekler için ömür boyu sürecek çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı ifade edilen açıklamada, tütün ürünlerinin, pasif etkilenim yoluyla, kullanmayanlar için de ölümcül zararlar verdiği kaydedilerek, “Tütün ürünlerinin her türlüsü zararlıdır ve tütün dumanına maruz kalmanın güvenli bir düzeyi yoktur” vurgusu yapıldı.

-“Tütüne değil gıdaya ihtiyacımız var”

Savaşlar, iklim krizi ve pandemi, artan çevre kirliliği gibi nedenlerle gıdanın temin edilmesi zor hale geldiği ve dünyada bir gıda krizi oluştuğu belirtilen açıklamada, bu nedenle 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde, Dünya Sağlık Örgütü’nün, tütün yerine sürdürülebilir gıda ürünleri yetiştirmeye odaklanan “Tütüne Değil Gıdaya İhtiyacımız Var” sloganını kullandığı ifade edildi.

Tütün yetiştiriciliği için ormanların yok edildiği, verimli tarım topraklarının zarar gördüğü ve su kaynaklarının tüketildiği kaydedilen açıklamada, “Ayrıca tütün ürünlerinin zehirli atıkları da yine bu sınırlı ve değerli kaynakların zarar görmesine sebep olmaktadır. Her yıl, çoğunluğu plastik olan 2 milyon ton tütün ürünü ambalaj atığı oluşmakta ve bu atıklar çevreye zarar vermektedir” ifadeleri kullanıldı.

-“Tütün endüstrisi insanları olduğu gibi gezegenimizi de zehirliyor”

Tütün endüstrisinin, sigara üretimi için yıllık 600 milyon adet ağaç kestiği ve 200 bin hektar toprağın zarar görmesine sebep olduğu bilgisi verilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Ayrıca tütün endüstrisi yılda 84 milyon ton karbondioksit eşdeğerinde sera gazı salınımına sebep olmaktadır. Tütün dumanı, dizel egzozundan daha yüksek oranda partikül atılmasına sebep olarak hava kirliliğini de artırmaktadır. Tütün endüstrisi, dünyanın zaten kıt olan kaynaklarının daha da azalmasına ve iklim değişikliğine sebep olmakta, ekosisteme zarar vermektedir. Kısaca tütün endüstrisi insanları olduğu gibi gezegenimizi de zehirlemektedir.”

Birlik açıklamasında, söndürülmemiş sigara izmaritlerinin, orman yangınları başta olmak üzere pek çok yangın ve buna bağlı can kayıplarının önemli bir sebebi olmaya devam ettiğine de işaret edildi.

-“Sigaraya elveda hayata merhaba deyin”

“Tütün kullanımını bırakmak sadece sigara içenlerin sağlığına değil doğaya ve birçok insana da faydalıdır” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“O halde hemen karar verin ve bu bağımlılıktan kurtulmak için kanıta dayalı tıbbın sunduğu desteklerle ‘Sigara, puro, pipo, nargile, sarmalık tütün, elektronik sigara ve ısıtılmış türün ürünleri’ gibi tüm tütün ve tütün ürünlerinden hekiminizin desteği ile kurtulun. Sigaraya elveda hayata merhaba deyin.”

- Advertisement -

Son Haberler

Meclis Başkanı Töre, Binali Yıldırım’ı kabul etti

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50....

“50’nci Yıl Sergisi” açıldı

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında, 50’nci...

Türk Yıldızları, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’nci yılı kapsamında Girne’de prova uçuşu gerçekleştirdi

Türk Yıldızları Akrobasi Timi, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yıl...

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri...

Sponsor

Göz Atın

Juncker : “Kıbrıs Rum tarafı 2017’de sıçrama yapmaya hazır değildi”

 Avrupa Komisyonu’nun eski Başkanı Jean-Claude Juncker, Kıbrıs müzakerelerinde 2017'de ilerlemenin...

Almanya Başbakanı Scholz, G20 Zirvesi sonuç bildirisinden memnun olduğunu söyledi

 Almanya Başbakanı Olaf Scholz, G20 ülkelerinin, sonuç bildirisinde, nükleer...

Töre: “Ermeniler artık idrak etmeli… Karabağ Azerbaycan’dır”

Cumhurbaşkan vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın Karabağ’da...

CTP Genel Başkanı Erhürman: “Sanıkların burada olmaması, kendilerine büyük bir rahatlık sağladı”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Adıyaman...

Topçuköy Şehitleri pazartesi günü anılacak

Milli mücadele yılları ile 1974 Barış Harekatı sırasında şehit...

Meclis Başkanı Töre, Binali Yıldırım’ı kabul etti

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50. yıl dönümü kutlamaları kapsamında KKTC’de bulunan AK Parti Genel Başkan Vekili, eski TBMM Başkanlarından ve Türkiye Başbakanlardan...

“50’nci Yıl Sergisi” açıldı

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında, 50’nci Yıl Sergisi, Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi’nde düzenlenen törenle açıldı. Sergi açılışına Cumhurbaşkanı...

Türk Yıldızları, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’nci yılı kapsamında Girne’de prova uçuşu gerçekleştirdi

Türk Yıldızları Akrobasi Timi, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yıl dönümü kapsamında prova uçuşu yaptı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) gerçekleştirilen prova uçuşu kapsamında Girne semalarında...

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Tan Sağtürk ve...

“II. Türkiye-Azerbaycan-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kadın Girişimciler Zirvesi” yapıldı

Türkiye, Azerbaycan ve KKTC'den kadın girişimcileri bir araya getirmeyi hedefleyen, “II. Türkiye-Azerbaycan-KKTC Kadın Girişimciler Zirvesi” yapıldı. Zirve, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye- KKTC İş Konseyi...

Meclis Başkanı Töre CHP Genel Başkanı Özel ve heyetini kabul etti

Meclis Başkanı Zorlu Töre, 20 Temmuz kutlamaları için ülkeye gelen Özgür Özel başkanlığındaki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) heyetini kabul etti. Meclis Başkanı Töre kabuldeki konuşmasında...

Arıklı: “Kıbrıs Türk halkı 20 Temmuz 1974’te yeniden doğdu…”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Kıbrıs Türk halkının 20 Temmuz 1974’te yeniden doğduğunu ve 20 Temmuz’un Kıbrıs Türk tarihinde bir milat olduğunu söyledi. Arıklı,...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan heyetini kabul etti

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  Diaspora Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Valeh Hacıyev, Azerbaycan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ehliman Emiraslanov, Azerbaycan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Üyesi Fatma Yıldırım,...

Tatar: “Akdeniz’de bir serhat bekçisi olarak Türk dünyasının hak ve hukukunu korumakla varlığımızı sürdürmekteyiz”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50. yıl dönümü kutlamaları kapsamında KKTC’de bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’ndan...