28.8 C
Lefkoşa

Özuslu: “Siyasette bir sonraki adımı bir önceki kıvılcım belirler, bu seçim o seçimdir!”

- Advertisement -

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) milletvekili adayı olarak açıkladığı Sami Özuslu, siyasette bir sonraki adımı, bir önceki kıvılcımın belirlediğini ve bu seçimin, o seçim olduğunu söyledi.

CTP Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kanal Sim’de programa katılan Özuslu, seçim sürecinde kimseye kişisel saldırıda bulunmayacağının altını çizerek, herkese saygısı olduğunu belirtti ve seçim sürecinin temiz, demokratik olması dileklerinde bulundu.

-“Partide çok büyük bir kenetlenme ve heyecan var”

Maalesef bir milletvekili için 25 Haziran’da herkesin sandık başına gideceğini ifade eden Özuslu, “Gönül arzu ederdi ki bir sene içinde erken seçime gidilsin fakat olmadı.” dedi.

Geçen haftadan itibaren parti içi toplantılara katıldığını ve partide “çok büyük bir kenetlenme” gözlemlediğini ifade eden Özuslu, “CTP tabanında, yöneticilerinde, çok büyük bir heyecan var. Toplum henüz seçim heyecanına girmedi. Bunun tabii ki birçok nedeni var” dedi.

Şu ana kadar gittiği yerlerde çok güzel karşılandığına vurgu yapan Özuslu, “Çok güzel bir ‘hüsnü kabul’ var. İnsanlar gördüğünde içtenlikle davranıyor. Çok güzel geri dönüşler alıyorum, bundan memnunum” diye konuştu.

Seçime ‘temiz bir kampanya’ ile hazırlanacaklarını vurgulayan Özuslu, “Kimse kimseyi karalamaya niyetlenmesin. Herkesin farklı görüşü, tutumu ve birikimi vardır. Biz siyaseti konuşalım” çağrısında bulundu.

-“Temiz, demokratik ve değişmeden devam edeceğim”

25 Haziran ara seçimleri sonucunda sandıktan bir mesaj çıkacağı inancını ifade eden  Özuslu, “Umudun yeşerip yeşeremeyeceğiyle ilgili bir mesaj çıkacak. Ya da başımıza gelenlerin beş beterine onay verenler mi daha fazla olacak? Yoksa bu gidişatta yaşananların kabul edilmez olduğuyla ilgili dur diyecek bir mesaj mı vereceğiz?” diye sordu.

Geçmiş seçimlerden örnekler veren Özuslu, 2000 yılında Mehmet Ali Talat’ın seçimlerdeki oyunun yüzde 9 olduğuna işaret etti ve “2002’de ise CTP neredeyse tek başına iktidara geldi. Mehmet Ali Talat da ardından Cumhurbaşkanı seçildi. Siyasette bir sonraki adımı, bir önceki kıvılcım tetikler” ifadelerini kullandı.

Seçim sürecinde kimseye kişisel saldırıda bulunmayacağını, herkese saygısı olduğunu belirten; “Temiz olsun, demokratik olsun” diyerek seçimlerle ilgili dileklerde bulunan Özuslu, bu süreçte de değişmeden, kendisi olmaya devam edeceğini vurguladı.

-“Hayatım boyunca manipülasyonla mücadeleyi öğretmeye çalıştım”

Sami Özuslu, “Ben hayatım boyunca yalan haberle, manipülasyonla mücadeleyi öğretmeye çalıştım. Dolayısıyla bu süreçte de herkes kendini anlatacak, insanlar da kararını verecek.” diye konuştu.

“Solda birlik” tartışmalarıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Sami Özuslu, geçen yerel seçimlerden örnek verdi.

Özuslu, “Lefkoşa’da Sıla Usar İncirli ile Mehmet Harmancı adaydı. Girne’de ise Murat Şenkul ile Zeki Çeler. Mağusa’da da benzer bir durum vardı. Lefkoşa’da iki sol aday yüzde 70’in üzerinde oy aldı, Girne ise yüzde 60’ın üzerinde. Mağusa’da da benzeri oldu. Birbirimizle didişmenin anlamı yok. Solda birlik zaten zaman zaman sağlanıyor. Gerek sendikalarla, gerek seçimlerde. Asıl olan toplumsal birliği sağlamaktır.” dedi.

Meselenin, her emekçinin emeğine sahip çıkmak olduğunu vurgulayan Özuslu, emek mücadelesine sahip çıkmanın önemine işaret etti ve emek sömürüsünün parti tanımadığını kaydetti.

Sami Özuslu, “Biz herkesin sorunlarına sahip çıkacağız. Toplumsal birlik böyle sağlanacak. Ben, toplumsal birliği sağlamak için neler yapılması gerektiğini konuşmak isterim.” diye ekledi. 

- Advertisement -

Son Haberler

Mağusa Devlet Hastanesi’nde toplu sünnet etkinliği

Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde toplu sünnet etkinliği düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa...

Ataoğlu Kantara Gençlik kampında gençlerle bir araya geldi

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türk Yıldızları’nı ağırladı

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı...

Metsola: “Kıbrıs sorunu Avrupai şekilde çözülmelidir”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Kıbrıs sorununun Avrupai şekilde...

Sponsor

Göz Atın

BRTK’nin “Bayrak’ta/Sulh” sergisi törenle açıldı

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu tarafından “Bayrak’ta/Sulh” temasıyla hazırlanan sergi...

Sadıkoğlu: “İtfaiyemizin elinde dağlık arazilere erişecek araçlar olsaydı, bu yangın bu noktalara gelmeden önlenebilirdi”

 İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, dün öğle saatlerinde başlayan...

UBP MYK, Başbakan Üstel’e tam destek verdi

 Ulusal Birlik Partisi Merkez Yönetim Kurulu (UBP MYK), UBP...

Cumhurbaşkanı Tatar: “KKTC, Doğu Akdeniz’de bağımsız bir Türk devleti olarak gelişmeye devam ediyor”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin Doğu Akdeniz’de bağımsız bir Türk...

TBMM’de yeni yasama yılı açılışı geniş güvenlik önlemleri altında yapılacak

TC İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü önündeki terör saldırısının...

Mağusa Devlet Hastanesi’nde toplu sünnet etkinliği

Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde toplu sünnet etkinliği düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği ve Sağlık Bakanlığı’nın himayelerinde, Vakıflar İdaresi ve İyilik Gönülleri organizasyonunda, Toplumsal Gelişim Hareketi (TOGEH)...

Ataoğlu Kantara Gençlik kampında gençlerle bir araya geldi

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Kantara Gençlik Kampı'nda gençlerle bir araya geldi. Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı'ndan...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türk Yıldızları’nı ağırladı

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı kutlama etkinlikleri kapsamında KKTC’ye gelen Hava Kuvvetleri Komutanlığı Türk Yıldızları gösteri timini ağırladı. Türk Hava Kuvvetleri...

Metsola: “Kıbrıs sorunu Avrupai şekilde çözülmelidir”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Kıbrıs sorununun Avrupai şekilde çözümlenmesi gerektiğini ifade etti. Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’nın,  dün gerçekleştirilen...

ABD Başkanı Joe Biden’ın koronavirüs testi pozitif çıktı

ABD Başkanı Joe Biden'ın Las Vegas'ta etkinlikten sonra yaptırdığı koronavirüs testi pozitif çıktı. Biden'in Delaware'de kendini izole edeceği ve görevlerine buradan devam edeceği kaydedildi. Beyaz...

EÖP’ten TMK çıkışı: Rum tarafı TMK mekanizmasını tanımak zorundadır

EÖP, Kıbrıs sorununun kapsamlı olarak çözümlenene kadar mülkiyet ile ilgili sorunların TMK ile çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Rum tarafı TMK mekanizmasını tanımak zorundadır" dedi. Ekonomik Örgütler...

CHP sonrası Ak Parti afişleri de KKTC’de yer aldı

CHP’nin KKTC genelindeki reklam panolarına Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’inci Yıldönümüne ilişkin afişlerinin yer almasının ardından bu kez de AK Parti’nin afişleri yer aldı. Adalet...

Bakan Ertuğruloğlu’ndan “Barış Harekatı” mesajı: Rum tarafına da barış getirdi

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Harekatın sadece Kıbrıs Türkü'ne barış, huzur ve güven getirmekle kalmayarak, Rum tarafına da barış getirdiğini ve Yunanistan'da askeri cuntanın devrilerek yerine...

Güney Kıbrıs’ın enflasyon rakamları açıklandı

Eurostat verilerine göre Güney Kıbrıs’ta Haziran ayı enflasyonu yüzde 3... Eurostat verilerine göre Güney Kıbrıs’ta Haziran ayı enflasyonu yüzde 3 olarak kayda geçti. Alithia gazetesi, Güney...