34.1 C
Lefkoşa

KTAMS, iade edilmeyen yüzde 1’lik kredi ve banka kartı harcamaları için dava açtı

- Advertisement -

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), kredi kartı ve banka kartıyla yapılan harcamaların yüzde 1’inin kişilere iade edilmesini öngören yasanın üç yıldan fazla bir süredir uygulanmadığı ve yaklaşık 8 ay önce Maliye Bakanlığı’na verilen dilekçeye cevap verilmediği gerekçesiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne dava dosyaladı.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, KTAMS avukatı Yusuf Kahyalar ve beraberindeki sendika üyeleri ile Lefkoşa Kaza Mahkemesi önünde basın açıklaması yaparak, ardından davayı dosyaladı.

-Bengihan

Bengihan yaptığı açıklamada, 33/2019 sayılı yasa gereği kredi kartı ve banka kartıyla yapılan harcamaların yasa kapsamında olan yüzde 1’nin kişilere iade edilmesi gerekirken, üç yıldan fazla bir süredir ilgili yasanın uygulanmadığını ve yaklaşık 8 ay önce verdikleri dilekçeye Maliye Bakanlığı’nın hala cevap vermeyerek suç işlediğini savundu.

Ülkenin son günlerde hem sosyal, hem ekonomik olarak kötü günlerden geçtiğine işaret eden Bengihan, özellikle özel sektörde asgari ücretle çalışarak açlık sınırının altında kalan yüzbinlerce insan varken hükümetin bu konuda adım atmaması eleştirdi.

Seçimlere çok az bir süre kala Maliye’nin kasasının hoyratça kullanıldığını, kamu kaynaklarının peşkeş çekildiğini savunan Bengihan, seçim yasaklarının 2 aydan 1 aya çekilerek, hükümetin niyetinin daha çok istihdam yapmak olduğunu ileri sürdü.

Asgari ücretin yeniden düzenlenmesi, hayat pahalılığının yansıtılmasının konuşulması gereken bir dönemde, seçimlere çok az kala hala müdür, müsteşar değişiklikleri yapıldığını söyleyen Bengihan, “Kamu kaynaklarıyla tasarruftan bahsedenler, ekonomik krizi bahane gösterip faturayı emekçiye kesmeye çalışanlar kendi siyasi gelecekleri için kamu kaynaklarını maalesef hoyratça kullanıyorlar, biz bundan da rahatsızız” dedi.

2019 yılında Meclis’ten oy birliğiyle geçen yasa varken, halkın kredi kartı ve bankamatiklerle yaptığı her türlü alışverişin yüzde 1’lik kısmının halka ödenmesi gerektiğini belirten Bengihan, 4 yıla yakın bir süredir defalarca uyarmalarına rağmen ve yaklaşık 8 ay önce konu hakkında Maliye Bakanlığı’na dilekçe yapmalarına rağmen, dilekçelerine cevap bile verilmediğini kaydetti.

İyi İdare Yasası kapsamında yapılan dilekçeye, 1 ay içinde cevap verilmesi gerektiğine dikkat çeken Bengihan, İyi İdare Yasası’nın, yapılan dilekçeye 1 ay içinde cevap verilmemesi halinde dava açılmasını da düzenlediğini kaydetti.

Bengihan, İyi İdare Yasası’nın idarenin yükümlülüklerini makul süre içinde yerine getirmesini emrettiğini, Maliye Bakanlığı’nın yükümlülüklerini makul süre içinde de yerine getirmediğini söyleyerek, idarenin kendi işlem, ihmal ve eylemlerinden doğan zararı da gidermekle yükümlü olduğunu vurguladı.

Bengihan, bu ihmalden kaynaklı eylemden doğan bir zarar olduğunu, Maliye’nin bu zararı tazmin etmesi gerektiğini de belirtti.   

Yasanın kayıt dışı ekonominin önlenmesi için kredi kartı ve bankamatik kartlarının kullanılmasını teşvik için çıkarıldığını anlatan Bengihan, fatura, makbuz kesmeyen işyerlerinin tespit edilerek, kayıt dışılığı önlemek adına yasanın yürürlüğe konulduğunu anımsattı.

Bengihan, “Demek ki bu hükümet ve Maliye Bakanı kayıt dışılığın devam etmesini doğru buluyor” dedi.  

Maliye Bakanlığı’nın bu konuda hem sorumluluğu, hem de borcu olduğunu, KTAMS olarak, sorumlu sendikacılık bilinciyle her türlü diyalog kapısını zorladıklarını, diyalog yoluyla sorunu çözmeye çalıştıklarını, dilekçe yaptıklarını ancak cevap alamadıklarını anlatan Bengihan, bu sebeple de KTAMS’ın halka ödenmesi gereken yüzde 1’lik iadelerin yapılması konusunda ısrarcı olacağını ve bu konuda da dava açtıklarını söyledi.

-Kahyalar

KTAMS Avukatı Yusuf Kahyalar da, dava sonucu yapılmayan ödemlerin geriye dönük yasal faizle alınmasının mümkün olduğuna işaret ederek, yasanın şu ana dek uygulandığını göremediklerini, bu davanın emsal olacağını düşündüklerini söyledi.

Hakkının ihlal edildiğini düşünen her vatandaşın da dava açabilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Kahyalar, dava sonucu ödenmeyen iade edilmeyen meblağın faiziyle geri alınacağına inanç belirtti.

- Advertisement -

Son Haberler

Nöbetçi Eczaneler- 16 Temmuz 2024

LEFKOŞA BÖLGESİ DENİZ ÇORBA ECZANESİ (0392) 223 72 72 İZEM ECZANESİ (0392) 228...

Dereboyu’nda kanalizasyon çalışması 22 Temmuz’da başlıyor

Başkent Lefkoşa'da Mehmet Akif (Dereboyu) Caddesi, Bedrettin Demirel Caddesi...

“50’nci Yıl Sergisi hazırlıkları sürüyor” Başbakan Yardımcısı Ataoğlu, hazırlıkları yerinde inceledi

Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri...

Plajların analiz sonuçları açıklanmaya devam ediyor

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ile...

Sponsor

Göz Atın

Özersay: “Araştırma komitesi kuracağınıza keşke beş ayda YÖDAK üyesini seçseydiniz”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, YÖDAK yasasına göre...

Euro 30,15, sterlin 34,62, dolar 28,45 TL’den işlem görüyor

KKTC’de serbest piyasada Euro 30,15, Sterlin 34,62, ABD Doları...

Ertuğruloğlu Tümgeneral Kılınç’la görüştü

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, nezaket ziyaretinde bulunan Kıbrıs Türk...

Ülkede geçen hafta çıkan 7 yangında 145 bin TL zarar meydana geldi

İtfaiye ekipleri geçen hafta çıkan 7 yangın yanında 23...

Norveç’ten teknelere temas ettiği için yaralanan “casus” balinaya yaklaşılmaması uyarısı

 Norveç'te "casus" balina olarak da bilinen Hvaldimir lakaplı belugaya...

Nöbetçi Eczaneler- 16 Temmuz 2024

LEFKOŞA BÖLGESİ DENİZ ÇORBA ECZANESİ (0392) 223 72 72 İZEM ECZANESİ (0392) 228 00 40 YUSUF TANDOĞAN ECZANESİ (LEFKOŞA) (0392) 227 23 50 GİRNE BÖLGESİ AYŞEN ALTAN ECZANESİ (0533) 858 52 08 CENGİZ SOLMAZ...

Dereboyu’nda kanalizasyon çalışması 22 Temmuz’da başlıyor

Başkent Lefkoşa'da Mehmet Akif (Dereboyu) Caddesi, Bedrettin Demirel Caddesi ve bunları bağlayan Gültekin Şengör Sokak üzerinde bulunan kanalizasyon ana taşıyıcı boru hattı ilk etap...

“50’nci Yıl Sergisi hazırlıkları sürüyor” Başbakan Yardımcısı Ataoğlu, hazırlıkları yerinde inceledi

Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu hazırlıkları yerinde inceledi. Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu 20 Temmuz...

Plajların analiz sonuçları açıklanmaya devam ediyor

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 27 Haziran 2024 tarihinde “KKTC Genelinde Deniz Suyu Kalitesinin İzlenmesi, Numune Alınması...

Yol çizme aracı devrede

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı yol çizme aracının devrede olduğunu bildirdi. Konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından paylaşım yapan Arıklı; "Yol Çizme Aracımız devrede. Sırada...

Galler Başbakanı Vaughan Gething görevinden istifa etti

 Galler Bölgesel Başbakanı Vaughan Gething, hakkında verilen güvensizlik oyu, partisinde yükselen istifa çağrıları ve seçim kampanyasında verilen tartışmalı 200 bin sterlinlik bağış nedeniyle artan...

“Ayşe tatile çıksın” parolasıyla özdeşleşen Barış Harekâtı’nın simge ismi Ayşe Güneş Ayata TAK’a konuştu

“Ayşe tatile çıksın” parolasıyla özdeşleşen Barış Harekâtı’nın simge ismi Akademisyen-Yazar Prof. Dr. Ayşe Güneş Ayata, “Böyle bir parolanın benim üzerimden kurulmuş olmasından her zaman...

Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü… Harekatın ikinci aşaması 14 Ağustos’ta başladı…

 Barış Harekatı’nın ikinci aşaması için karar, Yunanistan ve Rum tarafının tutumu, Yunanistan’ın adada yeni anayasal düzenin kurulmasına yönelik tüm teklifleri reddetmesi, Rum ve Yunan...

Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü… 20 Temmuz Barış Harekatı…

EOKA lideri Nikos Sampson ve Rum Milli Muhafız güçlerinin bir bölümü, 15 Temmuz 1974 tarihinde silahlı darbe girişiminde bulundu. Makarios yönetimini devrildi, Makarios, önce...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz