30.1 C
Lefkoşa

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ve MAGEM işbirliğinin ilk faaliyeti yapıldı

- Advertisement -

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ve MAGEM Maraş işbirliğiyle “madde kullanımı ve önleme çalışmalarına yönelik faaliyetler zincirinin” ilki yapıldı.

Komisyondan verilen bilgiye göre, komisyon başkanı Teyfide Tecel Hatipoğlu, bağımlılık ve zararları konusunda katılımcıları bilgilendirirken, İyileşme Danışmanı Feyza Süral da, MAGEM Maraş personeline danışanlardan toparladıkları bağımlılık sürecinde önlemlerle örgütlenmiş süreç bilgisini ve yaşam deneyimlerini aktardı.

Eğitim sonunda katılımcıların sorularını da yanıtlayan Teyfide Tecel Hatipoğlu tarafından verilen eğitim semineriyle, doğru yönlendirmenin, alınacak tedbirlerin ve madde bağımlılarına psikolojik yaklaşımın adımları “nitelikli bir şekilde” MAGEM Maraş personeline aktarıldı.

Etkinlikte ön plana çıkan faaliyetlerden ve doğru yönlendirmeden uzak, aile ilgisinden mahrum veya tam aksine olmaması gereken şekilde düzensiz, amaçsız ve bilinçsizce sunulan kaynak götürülerinden çocuk ve gençlerin potansiyel hedefler olabileceğini ifade eden Hatipoğlu, “Boş zamanlarını verimli değerlendiren, farkındalığı yüksek bireylerin zararlı alışkanlıklara yönelme riskinin düşük” olduğunu ifade etti.

Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hatipoğlu, ülke genelinde bilinçlenmeyi yaygınlaştırmayı hedeflediklerini, çeşitli bölgelerde yürütülecek ortak projelerle çalışmalara devam edileceğini kaydetti.

Hatipoğlu, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu önderliği ve MAGEM Maraş ortaklığıyla yürütülecek tüm çalışmaların farklı projelerle Mağusa bölgesi halkına, ailelere, destek ve umut verici olmayı hedeflediklerini belirtti.

Hatipoğlu, dünya genelindeki en son bilimsel araştırmaları takip etmenin ve bilimsel veri üretmenin önemine olan inancını vurguladı.

Alkol ve Diğer Uyuşturucular Hakkında Avrupa Okul Araştırma Projesi (ESPAD) kapsamında KKTC Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Eğitim Danışmanı ve Klinik Supervisorü Dr. Zafer Bekiroğulları liderliğinde, KKTC’nin lise 1, 2, 3 ve 4 sınıflarını “evren” olarak belirlediklerini ifade eden Hatipoğlu, ESPAD kuruluyla doğrudan iletişime geçerek ve gerekli izinleri sağlayarak, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın da işbirliğiyle KKTC’deki tüm lise dengi okullara ulaştıklarını, KKTC Alkol ve Diğer Uyuşturucu Madde Kullanım ve Yaygınlığı raporunun hazırlanma sürecinden bahsetti.

Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’na Emanate Proceedings of Addiction Studies (EMPAS) bilimsel dergisinin kazandırıldığı ve Alkol ve Diğer Uyuşturucular Hakkında Avrupa Okul Araştırma Projesi (ESPAD) kapsamındaki KKTC verilerinin akademik yayın olarak KKTC Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Yayınları arasına bilimsel olarak ekleneceğini ifade eden Hatipoğlu, Dr. Zafer Bekiroğulları danışmanlığıyla KKTC Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu adına ondan fazla bilimsel makalenin yayınlandığı ve bu akademik ve bilimsel veri sağlama çalışmalarının ilerleyerek devam edeceği belirtildi.

- Advertisement -

Son Haberler

KKTC U12 Milli takımı Trabzon turnuvasını tamamladı

KKTC U12 Milli Takımı Trabzonspor’un daveti üzerine katıldığı Trabzon’daki...

Ferhat Göçer, Barış Harekatı’nın 50. Yıl Dönümü için özel marş besteledi

Ferhat Göçer, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümüne özel...

Sahte veteriner onaylı belgeyle ülkeye kedi soktu, teminata bağlandı

Ercan Havaalanından sahte veteriner onaylı belgeyle giriş yapan zanlı...

Evrak sahteleyen gümrük komisyoncusu Tunahan Yıldırımlar’a 7 gün tutukluluk!

Lefkoşa'da, 2 Temmuz tarihinde evrak sahteleyen ve söz konusu...

Sponsor

Göz Atın

Maliye Bakanlığı, mart ayı ek mesailerinin bugün ödendiğini duyurdu

 Maliye Bakanlığı, mart ayı ek mesailerinin bugün ödendiğini duyurdu. Maliye...

Polisten trafik denetimleri…

 Polis dün ülke genelinde trafik denetimleri yaptı. 1745 araç...

Prof Cesur: “Başlıca endokrin bozucu kimyasal, plastiktir”

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) Başkanı ve Güven...

Azerbaycan: “Ermenistan silahlı güçlerine ait kışla imha edildi”

 Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Anar Eyvazov, Azerbaycan ordusunun...

ABD’den Yemen’deki Husi hedeflerine yeni saldırı

 ABD'nin, Yemen'de Husilere bağlı hedeflere saldırı düzenlediği belirtildi. CNN'nin ABD'li...

KKTC U12 Milli takımı Trabzon turnuvasını tamamladı

KKTC U12 Milli Takımı Trabzonspor’un daveti üzerine katıldığı Trabzon’daki organizasyonu tamamladı. Organizasyonun finali gerçekleşirken, tüm futbolculara ve takımlara teşekkür belgesi verildi. KTFF 2. Başkanvekili...

Ferhat Göçer, Barış Harekatı’nın 50. Yıl Dönümü için özel marş besteledi

Ferhat Göçer, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümüne özel bir marş besteledi. '50. Yıl Şafak Marşı' adını taşıyan bu eserin, ilk kez, 19 Temmuz’da...

Sahte veteriner onaylı belgeyle ülkeye kedi soktu, teminata bağlandı

Ercan Havaalanından sahte veteriner onaylı belgeyle giriş yapan zanlı Özge Kırışoğlu, 10 bin TL'lik teminata bağlandı. Ercan Havaalanından sahte veteriner onaylı belgeyle giriş yapan zanlı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz