28.8 C
Lefkoşa

Adaylık için başvuru tarihi 31 Mayıs

- Advertisement -

 Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 25 Haziran’da yapılacak Milletvekilliği ve Yerel Kuruluş Organları Ara Seçimlerinde, milletvekilliği ile muhtar ve ihtiyar heyeti üyeliği adaylığı için 31 Mayıs Çarşamba günü mesai bitimine kadar ilgili İlçe Seçim Kuruluna başvurulması gerektiğini duyurdu.

YSK, yaptığı duyurularda 25 Haziran’da yapılacak Milletvekilliği ve Yerel Kuruluş Organları Ara Seçimleri adaylığı için bilgiler paylaştı.

Milletvekilliği ile muhtar ve ihtiyar heyeti üyeliği adaylığı için 31 Mayıs Çarşamba günü, devlet daireleri için uygulanan çalışma saati sonuna kadar ilgili İlçe Seçim Kuruluna başvurulması gerektiğinin belirtildiği duyurularda, adaylık için aranan koşul ve nitelik ile sunulması gereken belgeler de bildirildi.

-Milletvekilliği adaylığı

Buna göre Siyasal Partilerin, 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası gereği, milletvekili adayının doğum yerini, doğum tarihini, anne – baba adı ve soyadını Kurula bildirmesi ve başvurusu ile birlikte şu belgeleri sunması gerekiyor:

“Aday olacak kişiden temin edilecek, Anayasa’nın ve 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın adaylık için aradığı koşul ve nitelikleri haiz olduğuna, partiden aday gösterilmeyi kabul ettiğine ve başka partiden aday gösterilmeyi kabul etmediğine ilişkin beyanı.

Polis karakter belgesi.

Oy verme günü olan 25 Haziran 2023 tarihinden önce en az üç yıldan beri daimi ikametgâhının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde olduğunu gösteren muhtar belgesi.

Kimlik Kartı veya fotokopisi (fotokopi sunulması halinde aslı Kurula gösterilir).

Erkek adayların yurt ödevini yaptığını veya bundan muaf tutulduğunu gösteren belge veya fotokopisi  (fotokopi sunulması halinde aslı Kurula gösterilir)”

-Bağımsız milletvekilliği adaylığı

Bağımsız adaylar ise başvurularını Anayasa ve Yasa’nın adaylık için aradığı koşul ve nitelikleri haiz olduklarını belirten bir yazı ile İlçe Seçim Kuruluna yapacak. Arzu edenler İlçe Seçim Kurullarında bu amaç için hazırlanan formlardan yararlanabilecek. Bağımsız adayların başvurularına şu belgeleri eklemesi gerekiyor:

“Polis karakter belgesi.

Oy verme günü olan 25 Haziran 2023 tarihinden önce en az üç yıldan beri daimi ikametgâhının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde olduğunu gösteren muhtar belgesi.

Kimlik Kartı veya fotokopisi (fotokopi sunulması halinde aslı Kurula gösterilir).

Erkek adayların yurt ödevini yaptığını veya bundan muaf tutulduğunu gösteren belge veya fotokopisi  (fotokopi sunulması halinde aslı Kurula gösterilir)”

-Muhtar ve ihtiyar heyeti üyeliği adaylığı

Muhtar ve ihtiyar heyeti üyeliği adaylığı başvuruları, bağımsız adayın Anayasa’nın ve  5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın adaylık için aradığı koşul ve nitelikleri haiz olduğunu belirten, adayın imzasını taşıyan bir yazı ile yapılacak.

Başvurular ile birlikte yasa gereği sunulması gereken belgeler şöyle:

“Polis karakter belgesi.

Oy verme günü olan 25 Haziran 2023 tarihinden önce en az üç yıldan beri daimi ikametgâhının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde olduğunu gösteren muhtar belgesi.

KKTC kimlik kartı veya fotokopisi (fotokopi sunulması halinde aslı Kurula gösterilir).

Erkek adayların Yurt ödevini yaptığını veya bundan muaf tutulduğunu gösteren belge veya fotokopisi (fotokopi sunulması halinde aslı Kurula gösterilir).”

Muhtar ve ihtiyar heyeti üyeliği adaylığı başvuruları, bağımsız aday tarafından şahsen yapılabileceği gibi, yukarıda belirtilen başvuru ile ilgili tüm belgelerin, adayın yazılı olarak yetkilendireceği herhangi bir kişi tarafından İlçe Seçim Kuruluna ulaştırılması şeklinde de yapılabilecek. Birden fazla bağımsız aday, aynı kişiyi tek tek veya toplu olarak, başvuruların İlçe Seçim Kuruluna ulaştırılması için yetkilendirebilecek.

Başvuru ve yetkilendirme ile ilgili müracaatlar herhangi bir şekle tabi olmamakla birlikte, arzu eden adaylar İlçe Seçim Kurulları tarafından bu amaç için düzenlenen formlardan yararlanabilecek.

-Adaylar 1 Haziran Perşembe günü geçici olarak ilân edilecek

Başvurular ile birlikte sunulması gereken belgelerden herhangi birinin sunulmaması halinde, ilgili adayın seçim sonucunda seçimi kazanması dikkate alınmayabilecek.

Siyasal Partiler ve bağımsız adayların  başvurularında, özellikle Anayasa’nın 68. maddesi ile 5/1976 sayılı Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın seçilebilme niteliklerini düzenleyen 9. ve adaylık için başvurmayı düzenleyen 58. maddelerini dikkate almaları gerekiyor.       

Adayların, arzu etmeleri halinde, kimlik kartlarında bulunan isim ve soy isimlerinden hangileri ile oy pusulasında yer almak istediklerini başvuruları esnasında belirtmeleri gerekiyor.

Adaylar, 1 Haziran 2023 Perşembe günü  televizyon ve radyoda akşam haber bülteninde geçici olarak ilân edilecek.

- Advertisement -

Son Haberler

Mağusa Devlet Hastanesi’nde toplu sünnet etkinliği

Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde toplu sünnet etkinliği düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa...

Ataoğlu Kantara Gençlik kampında gençlerle bir araya geldi

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türk Yıldızları’nı ağırladı

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı...

Metsola: “Kıbrıs sorunu Avrupai şekilde çözülmelidir”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Kıbrıs sorununun Avrupai şekilde...

Sponsor

Göz Atın

Ertuğruloğlu: “15 Temmuz, ana vatanımız Türkiye ve Kıbrıs adasının tarihinde iki kara lekedir”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, “15 Temmuz, ana vatanımız Türkiye...

Asayiş ve trafik denetimleri…

Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele Polis Müdürlükleri’nin sorumluluk...

Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu’nda trafik kazası…

Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu üzerinde dün akşam meydana gelen...

Meteoroloji Dairesi Müdürü Buran, sosyal medyada yer alan kasırga ve hortum iddialarını yanıtladı

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, 10 Eylül Pazar...

Cumhurbaşkanı Tatar, Topçu Alayında düzenlenen iftar yemeğine katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Topçu Alayında düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Cumhurbaşkanlığından...

Mağusa Devlet Hastanesi’nde toplu sünnet etkinliği

Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde toplu sünnet etkinliği düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği ve Sağlık Bakanlığı’nın himayelerinde, Vakıflar İdaresi ve İyilik Gönülleri organizasyonunda, Toplumsal Gelişim Hareketi (TOGEH)...

Ataoğlu Kantara Gençlik kampında gençlerle bir araya geldi

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Kantara Gençlik Kampı'nda gençlerle bir araya geldi. Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı'ndan...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türk Yıldızları’nı ağırladı

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı kutlama etkinlikleri kapsamında KKTC’ye gelen Hava Kuvvetleri Komutanlığı Türk Yıldızları gösteri timini ağırladı. Türk Hava Kuvvetleri...

Metsola: “Kıbrıs sorunu Avrupai şekilde çözülmelidir”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Kıbrıs sorununun Avrupai şekilde çözümlenmesi gerektiğini ifade etti. Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’nın,  dün gerçekleştirilen...

ABD Başkanı Joe Biden’ın koronavirüs testi pozitif çıktı

ABD Başkanı Joe Biden'ın Las Vegas'ta etkinlikten sonra yaptırdığı koronavirüs testi pozitif çıktı. Biden'in Delaware'de kendini izole edeceği ve görevlerine buradan devam edeceği kaydedildi. Beyaz...

EÖP’ten TMK çıkışı: Rum tarafı TMK mekanizmasını tanımak zorundadır

EÖP, Kıbrıs sorununun kapsamlı olarak çözümlenene kadar mülkiyet ile ilgili sorunların TMK ile çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Rum tarafı TMK mekanizmasını tanımak zorundadır" dedi. Ekonomik Örgütler...

CHP sonrası Ak Parti afişleri de KKTC’de yer aldı

CHP’nin KKTC genelindeki reklam panolarına Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’inci Yıldönümüne ilişkin afişlerinin yer almasının ardından bu kez de AK Parti’nin afişleri yer aldı. Adalet...

Bakan Ertuğruloğlu’ndan “Barış Harekatı” mesajı: Rum tarafına da barış getirdi

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Harekatın sadece Kıbrıs Türkü'ne barış, huzur ve güven getirmekle kalmayarak, Rum tarafına da barış getirdiğini ve Yunanistan'da askeri cuntanın devrilerek yerine...

Güney Kıbrıs’ın enflasyon rakamları açıklandı

Eurostat verilerine göre Güney Kıbrıs’ta Haziran ayı enflasyonu yüzde 3... Eurostat verilerine göre Güney Kıbrıs’ta Haziran ayı enflasyonu yüzde 3 olarak kayda geçti. Alithia gazetesi, Güney...