28.8 C
Lefkoşa

Sonuç bildirgesi taslağında özel temsilci atanması konusu yok

- Advertisement -

AB zirve toplantısı sonuç bildirgesi taslağında, Kıbrıs ile ilgili paragrafta, ne özel temsilci atanması, ne de özerk role ilişkin ifadenin yer almadığı belirtildi

Alithia gazetesi, “Sonuç Bildirgesinde Temsilciye İlişkin İfade Yok” başlıklı haberinde, cuma günü yapılacak AB zirve toplantısına yönelik sonuç bildirgesi taslağıyla ilgili istişarelere yer verdi.

Avrupa Birliği’nin, Kıbrıs sorununa ilişkin pozisyonunda da değişiklik görülmediğini yazan gazete, bunun aksine, BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonu aracılığıyla çözüm için sarf edilen çabalara yardım etmeye hazır olduğunu net bir şekilde ifade eden AB’nin 30 yıldır pozisyonunu koruduğunu belirtti.

Gazete, 25 Haziran tarihli taslakta, “Geçmişteki sonuç bildirgelerini anımsatarak, Avrupa Konseyi, BM Güvenlik Konseyi kararları ve AB’nin dayalı olduğu ilkelere uygun olarak BM çerçevesinde Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümüne bağlı kalmayı sürdürüyor” şeklindeki ifadenin yer aldığını yazdı.

Habere göre, sonuç bildirgesi taslağında, “Avrupa Birliği’nin bir an evvel müzakerelerin yeniden başlaması çağrısında bulunduğunu” ve “BM liderliğindeki müzakere sürecinin tüm aşamalarına uygun araçlarla destek vermede etkin bir rol oynamaya hazır olduğu” ifade edildi.

Bir diplomatik kaynak gazeteye yaptığı açıklamada, sonuç bildirgesinde AB’nin kullanabileceği araçlardan bahsedilirken parasal ve uzmanlık gibi olgulardan söz edildiğini; bu ifadenin Türkiye’ye yaptırım veya temsilci atanmasını kast etmediğini söyledi.

Öte yandan, Fileleftheros gazetesi ise ilgili haberinde, düne kadar şekillenen sonuç bildirgesi taslağında, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlaması çabalarına yönelik ortamda ve söylemde iyileştirmelerin yapıldığını yazdı.

Sonuç bildirgesi taslağının dün Rum Yönetimi’nin elinde olduğunu yazan gazete, son taslağın, geçen Cuma günü ilk çıkan taslağa göre çok daha iyi olduğunu belirtti.

“Avrupa Birliği’nin bir an evvel müzakerelerin yeniden başlaması çağrısında bulunduğunu ve BM liderliğindeki müzakere sürecinin tüm aşamalarına destek vermede etkin bir rol oynamaya hazır olduğu” şeklindeki ifadenin Güney Kıbrıs tarafından olumlu şekilde algılandığını belirten gazete bu ifadede Kıbrıs sorununun, BM kararları ve AB müktesebatıyla ilişkilendirilmesinin, AB’nin tüm uygun araçlarla müzakere sürecinin tüm aşamalarına destek vermeye hazır olması gibi unsurların yer almasının önemli olarak addedildiğini yazdı.

Gazete “uygun araçlar” ifadesinin, AB’nin Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına özlü müdahalesi olarak yorumlandığını belirtti.

Habere göre, AB’nin temsilci atamasına ilişkin diplomatik kaynaklar, sonuç bildirgesi içerisinde bir pencerenin bırakıldığından söz etti.

Gazete haberinde ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in Paris’te bir araya gelerek, Kıbrıs sorununu ele aldıklarını ve AB’nin destekleyici rolü üzerinde mutabık kaldıklarını yazdı.

-Hristodulidis

Alithia gazetesine göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, AB’nin Kıbrıs sorununa yardımcı olmaya hazır olduğunu ifade etti.

Rum Otelciler Birliği’nin Genel Kurulu çerçevesinde açıklamalarda bulunan Hristodulidis, kendisini en çok ilgilendiren konunun, her zaman Birleşmiş Milletler ile iş birliğiyle tüm faaliyetlerin nasıl senkronize edileceği olduğunu belirtti.

Avrupa Konseyi Başkanı ve AB üyesi ülkelerin devlet ya da hükümet başkanlarından oluşan bir grup  ile dün yaptığı çevirim içi görüşmeden de söz eden Hristodulidis, çıkmazın aşılması ve müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik üstlenilen inisiyatifin yavaş yavaş somut belgelere ve metinlere yansımaya başlamasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  

AB ve BM yönünde birçok temasın olduğunu dile getiren Hristodulidis, bugün ve yarın Avrupa Konseyi öncesinde bazı telefon görüşmeleri ve toplantılar yapacağını da ifade etti.

 Bir başka boyutun ise BM olduğunu söyleyen Hristodulidis, BM Genel Sekreterinin katılımıyla Fransız Cumhurbaşkanı tarafından Paris’te Kıbrıs sorunuyla alakalı bir toplantı yapıldığını belirtti.

Sonuç bildirgesi taslağına ilişkin bir soru üzerine, Hristodulidis, bunu olumlu şekilde nitelendirirken, AB’nin yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri ile temas halinde olduklarını, Kıbrıs sorunundaki çıkmazın aşılmasından başka bir şey olmayan hedefe varmak için hem Güney Kıbrıs’ta, hem de New York’ta BM ile baş başa görüşmenin yapılacağını söyleyen Hristodulidis, AB üyesi ülkelerin devlet başkanları veya hükümet başkanları ile gerçekleştirdiği görüşmeye atıfta bulunarak, yabancı bir liderin, AB’nin bir temsilci atayarak yardımcı olması gerektiği konusunda görüş beyan etmesini de olumlu bulduğunu ifade etti.

-OPEK

Haravgi gazetesine göre, Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren ve kısa adı OPEK olan “Toplumun Çağdaşlaştırılması Düşünce Kulübü”, Kıbrıs sorununa ilişkin olarak yaptığı açıklamada, çıkmazın iletişim yönetiminin halka yardımcı olmadığını belirtti.

Çıkmazın büyük olduğunu ve sadece büyük hamlelerle aşılabileceğini ifade eden OPEK, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in Guterres çerçevesinin altı maddesini kabul etmediği yönündeki açıklamasının müzakerelerin yeniden başlaması ümitleri için “freni” teşkil ettiğini de ifade etti.

- Advertisement -

Son Haberler

Mağusa Devlet Hastanesi’nde toplu sünnet etkinliği

Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde toplu sünnet etkinliği düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa...

Ataoğlu Kantara Gençlik kampında gençlerle bir araya geldi

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türk Yıldızları’nı ağırladı

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı...

Metsola: “Kıbrıs sorunu Avrupai şekilde çözülmelidir”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Kıbrıs sorununun Avrupai şekilde...

Sponsor

Göz Atın

Tunus’ta gözaltına alınan eski Başbakan Cibali, savcılıkça serbest bırakıldı

Tunus'ta gözaltına alınan eski Başbakan Hammadi el-Cibali, savcılıktaki 7...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 61. Üzüm Festivali’nde konuştu

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mehmetçik Büyükkonuk Belediyesi tarafından düzenlenen 61....

Adanır, Karaca ile görüştü… KTMMOB’nin “Birlik-Te Değer” kitabını takdim etti

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Genel...

Kimyasallar Yasa Tasarısı, Meclis Komitesi’nde görüşüldü

 Cumhuriyet Meclisi, Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere...

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana ölen gazeteci sayısı 152’ye yükseldi

Gazze Şeridi'ndeki hükümet, 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail...

Mağusa Devlet Hastanesi’nde toplu sünnet etkinliği

Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde toplu sünnet etkinliği düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği ve Sağlık Bakanlığı’nın himayelerinde, Vakıflar İdaresi ve İyilik Gönülleri organizasyonunda, Toplumsal Gelişim Hareketi (TOGEH)...

Ataoğlu Kantara Gençlik kampında gençlerle bir araya geldi

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Kantara Gençlik Kampı'nda gençlerle bir araya geldi. Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı'ndan...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Türk Yıldızları’nı ağırladı

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı kutlama etkinlikleri kapsamında KKTC’ye gelen Hava Kuvvetleri Komutanlığı Türk Yıldızları gösteri timini ağırladı. Türk Hava Kuvvetleri...

Metsola: “Kıbrıs sorunu Avrupai şekilde çözülmelidir”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Kıbrıs sorununun Avrupai şekilde çözümlenmesi gerektiğini ifade etti. Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola’nın,  dün gerçekleştirilen...

ABD Başkanı Joe Biden’ın koronavirüs testi pozitif çıktı

ABD Başkanı Joe Biden'ın Las Vegas'ta etkinlikten sonra yaptırdığı koronavirüs testi pozitif çıktı. Biden'in Delaware'de kendini izole edeceği ve görevlerine buradan devam edeceği kaydedildi. Beyaz...

EÖP’ten TMK çıkışı: Rum tarafı TMK mekanizmasını tanımak zorundadır

EÖP, Kıbrıs sorununun kapsamlı olarak çözümlenene kadar mülkiyet ile ilgili sorunların TMK ile çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Rum tarafı TMK mekanizmasını tanımak zorundadır" dedi. Ekonomik Örgütler...

CHP sonrası Ak Parti afişleri de KKTC’de yer aldı

CHP’nin KKTC genelindeki reklam panolarına Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’inci Yıldönümüne ilişkin afişlerinin yer almasının ardından bu kez de AK Parti’nin afişleri yer aldı. Adalet...

Bakan Ertuğruloğlu’ndan “Barış Harekatı” mesajı: Rum tarafına da barış getirdi

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Harekatın sadece Kıbrıs Türkü'ne barış, huzur ve güven getirmekle kalmayarak, Rum tarafına da barış getirdiğini ve Yunanistan'da askeri cuntanın devrilerek yerine...

Güney Kıbrıs’ın enflasyon rakamları açıklandı

Eurostat verilerine göre Güney Kıbrıs’ta Haziran ayı enflasyonu yüzde 3... Eurostat verilerine göre Güney Kıbrıs’ta Haziran ayı enflasyonu yüzde 3 olarak kayda geçti. Alithia gazetesi, Güney...