30.1 C
Lefkoşa

Robert Menendez’in çağrısıyla ilk 3+1 Parlamentolar Arası İşbirliği Grubu toplantısı

- Advertisement -

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez’in çağrısı ile (3+1) Parlamentolar Arası İşbirliği Grubu’nun ilk görüşmesi ABD, Yunanistan, İsrail ve Rum meclislerinin katılımıyla gerçekleşti.

Fileleftheros’un Rum meclisinden yapılan açıklamaya dayandırdığı habere göre internet üzerinden gerçekleşen görüşmede enerji, deniz güvenliği, ekonomik kalkınma ve kapsamlı istikrar konularının da dahil olduğu ortak önceliklerin müdahil parlamentolarca ileri götürülme yöntemleri ele alındı.

Menendez’in “tanışma ve Parlamentolar Arası İşbirliği’nin öncelik alanlarının belirlenmesi” maksadıyla çağırdığı toplantıda Rum tarafını Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve ABD (3+1) Parlamentolar Arası İşbirliği’ndeki meclis heyeti üyeleri Haris Yeorgiadis (heyet başkanı), Aristos Damianu, Nikolas Papadopulos ve Hristiana Erotokritu temsil etti.

Rum, Yunan meclisleri, Amerikan Senatosu ve Knesset heyetlerinin, 3+1 parlamentolar arası işbirliğinin önemine vurgu yaptığı görüşmede 4 ülkenin özellikle ilgilendiği alanlarda ortak hedeflerin ileri götürülmesine değer katma niyetini ortaya koyduğu görüşmede bir de ortak açıklama yapıldı.

Doğu Akdeniz’de güvenlik, istikrar ve refahın ileri götürülmesi hedefine bağlılık” belirtilen açıklamada enerji, deniz güvenliği ekonomik kalkınma ve kapsamlı istikrar gibi ortak öncelikler çerçevesindeki çabalarını sürdürme niyeti belirtildi.

Gazete Menendez’in, internet yayın organı Politico’ya, Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışına karşı olduğunu belirttiği açıklamasına da yer verdi.

Habere göre Türkiye’nin halen mevcut F-16 uçakları için 259 milyon dolarlık uçak elektroniği yükseltme yazılımına, küçük bir modernizasyon sözleşmesine onay verdiğini söyleyen Menendez “bu satış yalnızca NATO müttefikleri arasındaki iletişimde ortak işlerlik oluşturulması içindi. Hedefi kayda değer buldum” dedi, şunları ekledi:

“Uçak elektroniği yazılımının yükseltilmesine onay verme kararım, tavır değiştirmesi halinde Türkiye’ye kapının kapalı olmadığını göstermek ancak F-16 satışına karşı olmaya devam ediyorum. NATO üyelerine, Yunan Cumhuriyeti’ne karşı savaş davranışına son vermeleri gerek.”

- Advertisement -

Son Haberler

KKTC U12 Milli takımı Trabzon turnuvasını tamamladı

KKTC U12 Milli Takımı Trabzonspor’un daveti üzerine katıldığı Trabzon’daki...

Ferhat Göçer, Barış Harekatı’nın 50. Yıl Dönümü için özel marş besteledi

Ferhat Göçer, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümüne özel...

Sahte veteriner onaylı belgeyle ülkeye kedi soktu, teminata bağlandı

Ercan Havaalanından sahte veteriner onaylı belgeyle giriş yapan zanlı...

Evrak sahteleyen gümrük komisyoncusu Tunahan Yıldırımlar’a 7 gün tutukluluk!

Lefkoşa'da, 2 Temmuz tarihinde evrak sahteleyen ve söz konusu...

Sponsor

Göz Atın

İngiltere Savunma Bakanı üsleri ziyaret etti

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps’ın, geçtiğimiz Cuma akşamı Ağrotur...

Yermasoya’da hortum ve şiddetli dolu yağışı yıktı geçti

Limasol’a bağlı Yermasoya köyünde dün sabaha karşı meydana gelen...

MİT’ten Suriye’de operasyon: “23 hedef imha edildi”

Türkiye’de MİT Başkanlığı, Suriye'de, terör örgütü PKK/YPG'ye ait terör amaçlı...

Hamas, İsrail güçleri Gazze’den çekilmediği sürece esirleri serbest bırakmamakta ısrarcı

Hamas, İsrail ile esir takası anlaşması için Gazze Şeridi'ni...

Dinçyürek: “Cengiz Topel Hastanesi’nde tomografi cihazı alındı”

 Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, Lefke Cengiz Topel Hastanesi’nde tomografi...

KKTC U12 Milli takımı Trabzon turnuvasını tamamladı

KKTC U12 Milli Takımı Trabzonspor’un daveti üzerine katıldığı Trabzon’daki organizasyonu tamamladı. Organizasyonun finali gerçekleşirken, tüm futbolculara ve takımlara teşekkür belgesi verildi. KTFF 2. Başkanvekili...

Ferhat Göçer, Barış Harekatı’nın 50. Yıl Dönümü için özel marş besteledi

Ferhat Göçer, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümüne özel bir marş besteledi. '50. Yıl Şafak Marşı' adını taşıyan bu eserin, ilk kez, 19 Temmuz’da...

Sahte veteriner onaylı belgeyle ülkeye kedi soktu, teminata bağlandı

Ercan Havaalanından sahte veteriner onaylı belgeyle giriş yapan zanlı Özge Kırışoğlu, 10 bin TL'lik teminata bağlandı. Ercan Havaalanından sahte veteriner onaylı belgeyle giriş yapan zanlı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz