30.1 C
Lefkoşa

Hristodulidis Almanya’dan da istediğini alamadı

- Advertisement -

 Kıbrıs müzakerelerindeki tıkanıklığın açılması için AB’yi daha aktif müdahil etmeyi hedefleyen Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in Almanya’dan da istediğini alamadığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la yaptığı görüşmede Fransa’nın müdahiliyetine “hayır” cevabını aldıktan sonra dün de Almanya Başbakanı Olaf Scholz’dan “yeni bir ‘evet, ama…’” cevabı aldığı bildirildi.

Alithia, “Almanya’dan Bile Arabulucu Bulmayı Başaramadı” başlıklı haberinde, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un “İstenen buysa, müzakere prosedürünü desteklemeye hazırız. Ancak bu, bütün müdahil taraflardan siyasi cesaret gerektirir ve bütün taraflarda irade var mı bilmiyorum” sözünü öne çıkardı.

Habere göre Hristodulidis’in dün Berlin’de görüştüğü Almanya Başbakanı Olaf Scholz ülkesinin, Kıbrıs sorununa BM kararları temelinde iki bölgeli ve iki toplumun devlet liderliğinde temsil edildiği federasyon çözümünden yana olduğunu tekrarladı.

Görüşme sırasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Scholz, Almanya’nın müzakerelerin yeniden başlamasına ve Doğu Akdeniz’de iyi komşuluk ilişkileri sağlanmasına katkıda bulunmak istediğini söyledi.  

Kıbrıs prosedüründeki durgunluğun artık yeni bir ivme kazanması gerektirdiği üzerinde duran Scholz, “Almanya karşılıklı güven yaratılması için katkı koymak niyetindedir ve  -istenen buysa, müzakere prosedürünü desteklemeye niyetliyiz. Ancak bu, bütün müdahillerden siyasi cesaret gerektirir ve bütün taraflarda irade var mı bilmiyorum” dedi.

Scholz, Doğu Akdeniz’de, özellikle enerji alanında büyük ekonomik perspektifler olduğunu bu nedenle bölgedeki bütün halkların çıkarına, iyi komşuluk ilişkilerinin çok önemli olduğunu vurguladı, açık meselelerin uluslararası hukuk zemininde diyalogla çözülebileceğine inanç belirtti.

Hristodulidis’in, müzakerelere yeniden başlama niyetini teyit ederek AB’nin bunun için kararlı bir katkıda bulunması için Almanya’nın desteğini talep ettiğini yazan gazete, bu talebine “bir taahhüt ya da en azından olumlu bir cevap alamadığına” işaret etti.

Habere göre, AB’nin müdahiliyetinin BM himayesi altında olması gerektiğini, AB’nin BM’nin yerine geçemeyeceğini fakat BM’nin çabalarına el destek sağlayabileceğini söyleyen Hristodulidis, “BM güvenlik ağımızdır. AB, bütün tarafların çıkarına bir durum yaratılabilmesine her türlü gereç ve teşvike sahiptir. Almanya, AB’nin aktif üye devleti olarak buna katkı koyabilir” dedi.

Hristodulidis, Berlin Yunanistan’ın Türkiye ile ilişkilerindeki etkin rolüne atıf yaparak Almanya’nın, sözde “Rum MEB’indeki ihlallerin” son bulmasında belirleyici rol oynayabileceğini de savundu.

Haberi “Herkesten Siyasi Cesaret İstedi” başlığıyla aktaran Fileleftheros, Hristodulidis’in Alman yayın organı Die Welt’e verdiği özel röportajda, Avrupa’nın Kıbrıs sorununda arabuluculuk yapması önerisini ve AB arabuluculuğu görevini üstlenebilecek, muteber bazı olası kişiliklere atıf yaptığını yazdı.

Habere göre Die Welt’in, Avrupa’dan, arabuluculuk görevini yerine getirebilecek kişinin eski Almanya Başbakanı Angela Merkel olup olamayacağı sorusuna karşılık Hristodulidis, “Fransa Cumhurbaşkanı’yla, Hollanda Başbakanı’yla ve bazı Avrupa Komisyonu yetkilileriyle belirli isimler üzerinde görüş alış gerişinde bulundum, bunu Almanya Başbakanı’yla da görüşeceğim” dedi, şunları ekledi:

“Merkel tabii katkı koyabilecek bir kişilik ancak AB onu tercih eder mi, süreç içerisinde göreceğiz. Doğrudan Türk Cumhurbaşkanı ile konuşabilecek bir siyasi yetkili olmalı. Türkiye’yi AB’ye yakınlaştırmalıyız, bu da Kıbrıs sorununun çözümünden geçer.”

Haberi Politis, “Almanya Kıbrıs Sorununda Yeni Dinamik Arzu Ediyor… Hristodulidis Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Berlin’de Görüştü” ve Haravgi “Kıbrıs Arabulucusu Olarak Merkel’in Adı Masada… Başkan: Türk Cumhurbaşkanı İle Doğrudan Konuşabilecek Siyasi Yetkili” başlığıyla aktardı.

- Advertisement -

Son Haberler

KKTC U12 Milli takımı Trabzon turnuvasını tamamladı

KKTC U12 Milli Takımı Trabzonspor’un daveti üzerine katıldığı Trabzon’daki...

Ferhat Göçer, Barış Harekatı’nın 50. Yıl Dönümü için özel marş besteledi

Ferhat Göçer, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümüne özel...

Sahte veteriner onaylı belgeyle ülkeye kedi soktu, teminata bağlandı

Ercan Havaalanından sahte veteriner onaylı belgeyle giriş yapan zanlı...

Evrak sahteleyen gümrük komisyoncusu Tunahan Yıldırımlar’a 7 gün tutukluluk!

Lefkoşa'da, 2 Temmuz tarihinde evrak sahteleyen ve söz konusu...

Sponsor

Göz Atın

KÖDER yetkilileri, KTAMS heyeti ile görüştü

Kıbrıs Kadın Öyküleri Derneği (KÖDER), Kıbrıs Türk Amme Memurları...

Larnaka sokaklarında “Amerikan filmlerini aratmayan sahneler”

 Rum polisi, Larnaka sokaklarında araç kovaladı, aracın sürücüsünü durdurabilmek...

Sterlin 34.95, euro 29.95, dolar 27.25TL’den işlem görüyor

KKTC’de serbest piyasada sterlin 34.95TL, euro 29.95TL, ABD doları...

Girne’de uyuşturucu operasyonu: İşletmeciler ve sanatçılar tutuklandı

Girne’de polis ekiplerinin gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda, Sami Otçuoğlu, Sevcan...

Polis basın bülteni…

Lefkoşa ve Ercan Havalimanı'nda uyuşturucu bulundurduğu saptanan iki kişi...

KKTC U12 Milli takımı Trabzon turnuvasını tamamladı

KKTC U12 Milli Takımı Trabzonspor’un daveti üzerine katıldığı Trabzon’daki organizasyonu tamamladı. Organizasyonun finali gerçekleşirken, tüm futbolculara ve takımlara teşekkür belgesi verildi. KTFF 2. Başkanvekili...

Ferhat Göçer, Barış Harekatı’nın 50. Yıl Dönümü için özel marş besteledi

Ferhat Göçer, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıl dönümüne özel bir marş besteledi. '50. Yıl Şafak Marşı' adını taşıyan bu eserin, ilk kez, 19 Temmuz’da...

Sahte veteriner onaylı belgeyle ülkeye kedi soktu, teminata bağlandı

Ercan Havaalanından sahte veteriner onaylı belgeyle giriş yapan zanlı Özge Kırışoğlu, 10 bin TL'lik teminata bağlandı. Ercan Havaalanından sahte veteriner onaylı belgeyle giriş yapan zanlı...