34.1 C
Lefkoşa

Brüksel’in “kedili kafesi” hayvan sahiplenmeyi özendiriyor

- Advertisement -

Belçika’nın başkenti Brüksel’in “kedili kafesi”, ziyaretçilerine hayvanları severken içlerinden bağ kurduklarını sahiplenme imkanı vererek, sokak hayvanı sorununu çözmede önemli rol oynuyor.

İlk kez İtalya’da açılan “kedili kafeler”, Avrupa’da giderek yaygınlaşıyor. Brüksel’deki kedili kafe de hayvanseverler tarafından büyük ilgi görüyor.

Kafenin önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Barındırdığı kedilerin sağlığını ve güvenliğini önceleyen kafenin çalışanları, ziyaretçileri sırayla kabul ediyor.

Girişte kedilerin kaçmaması için alınan önlemlerin dikkat çektiği kafeye sadece 10 yaş üstü çocuklar kabul ediliyor.

Birçok sevimli kedili objeyle dekore edilmiş kafenin her köşesinde kedilerin çok katlı yuvaları, oyuncakları, minderleri bulunuyor.

Ziyaretçiler, patilerle dekore edilmiş yiyecek ve içeceklerini tadarken, kucaklarına gelen kedileri sevebiliyor, mama zili çaldığında ise onları besleyebiliyor.

– Esas amacı sahiplendirmek

Belçika’daki katı yasalar sokaklarda hayvanların başıboş barınmasını yasaklıyor.

Ülkede hayvan refahı, ihlali durumunda 5 yıla kadar hapis ve 1 milyon avroya kadar cezai yaptırım öngören yasayla güvence altında bulunuyor. Hayvan haklarının, “Havyan Refahı Yasası” ile teminat altına alındığı ülkede, yeterli sayıda ve kapasitede barınak bulunmasına büyük önem veriliyor.

Hayvanseverlere keyifli saatler geçirten kafe, esas olarak sokak kedilerini sahiplendirmeyi hedefliyor. Barınaklar gibi Brüksel’in kedili kafesi de yardımseverlerin bağışlarıyla faaliyet gösteriyor, elde ettiği geliri barınaklara gönderiyor.

Sokakta hayvan bulunduğu anda polis tarafından barınaklara teslim edilmesi, barınak tarafından sahiplerinin bulunması ya da yeniden sahiplendirilmeleri gerekiyor. Söz konusu kafe de bu süreçte kolaylaştırıcı rol oynuyor.

Kedi sahiplenmek isteyenler, kafeye gelerek onlarla zaman geçiriyor, bağ kurdukları kediyi sahiplenme şansını yakalıyor.

– Kedi severken kahvelerini yudumluyorlar

19 yaşındaki İtalyan Marco la Gioia AA muhabirine yaptığı açıklamada, konseptin İtalya’dan çıkmış olmasından memnuniyet duyduğunu, kafeye birden fazla kez geldiğini, kafe ortamında kedileri sevmekten büyük keyif aldığını söyledi.

La Gioia, “Sokak kedilerini alıp buraya getiriyorlar. Partner kuruluşları vasıtasıyla buradaki her kediyi sahiplendiriyorlar. Kedi sahiplendirmeyi özendiren bu tür kuruluşlar neticesinde Belçika’da sokak kedilerine rastlamıyoruz. Bu çok iyi bir fikir.” diye konuştu.

21 yaşındaki Valentina Nava da sokak kedilerinin bulunduklarında kısırlaştırılarak bu tür kuruluşlarca sahiplenilene dek barındırılmasının sokak hayvanları sorununu çözmekte çok önemli olduğunu düşündüğünü belirtti.

– “Barınaklardan sahiplenin, pet shoplardan satın almayın” mesajı

Sivil toplum kuruluşu “Every Cat”in Başkan Yardımcısı ve kafenin işletmecisi Nathalie Dewitte de “Buradaki tüm kediler sokaktan kurtarıldı.” dedi.

Kafenin açıldığı 2017’den bu yana 200 kediyi sahiplendirdiğini ifade eden Dewitte, kafenin maskotu Popi isimli beyaz kedinin bir arabanın altından kurtarıldığını, yaralı ve simsiyah bir haldeyken bulunduğunu anlattı.

Dewitte, Popi’nin bulunduktan sonra kısırlaştırıldığını, aşılandığını, çip takıldığını ancak Moris isimli en yakın arkadaşı ile birlikte sahiplendirileceği için 2 yıldır beklediğini kaydetti.

Kedileri en yakın arkadaşlarından ayırmadan birlikte sahiplendirmeye özen gösterdiğini vurgulayan Dewitte, bu nedenle bazılarının uzun süre kafede kaldığını söyledi.

Dewitte, “barınaklardan sahiplenin, pet shoplardan satın almayın” mesajını sosyal medya ve internet siteleri üzerinden kampanyalar yaparak yaydıklarını belirterek, kısırlaştırma, çipleme ve sahiplendirmenin sokak hayvanları sorununu çözmede etkili yöntemler olduğunu ifade etti.

- Advertisement -

Son Haberler

Nöbetçi Eczaneler- 16 Temmuz 2024

LEFKOŞA BÖLGESİ DENİZ ÇORBA ECZANESİ (0392) 223 72 72 İZEM ECZANESİ (0392) 228...

Dereboyu’nda kanalizasyon çalışması 22 Temmuz’da başlıyor

Başkent Lefkoşa'da Mehmet Akif (Dereboyu) Caddesi, Bedrettin Demirel Caddesi...

“50’nci Yıl Sergisi hazırlıkları sürüyor” Başbakan Yardımcısı Ataoğlu, hazırlıkları yerinde inceledi

Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri...

Plajların analiz sonuçları açıklanmaya devam ediyor

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ile...

Sponsor

Göz Atın

Kundaklama

Protara’da “Pernara” bölgesinde faaliyette olmayan bir gece kulübüne dün...

Cypfruvex daha çok ürünün tesislerde işlenebilmesi adına kapasite artırımına gidiyor

Kıbrıs Meyve ve Sebze İşletmecilik Ltd. (Cypfruvex) daha önce...

Biyologlar Derneği, “Break Free From Plastic” üyesi oldu

 Avrupa Ülkeleri Biyologlar Birliği (ECBA) üyesi olan Biyologlar Derneği...

Gazze’de 4 günlük insani aranın başlamasıyla binlerce Filistinli evlerini görmek içi yola çıktı

 İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde bombardımandan kaçmak zorunda kalan...

Attari: “Hamas Filistin’in yasal temsilcisi değil”

 Filistin’in Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Abdullah Attari, Filistin halkının meşru...

Nöbetçi Eczaneler- 16 Temmuz 2024

LEFKOŞA BÖLGESİ DENİZ ÇORBA ECZANESİ (0392) 223 72 72 İZEM ECZANESİ (0392) 228 00 40 YUSUF TANDOĞAN ECZANESİ (LEFKOŞA) (0392) 227 23 50 GİRNE BÖLGESİ AYŞEN ALTAN ECZANESİ (0533) 858 52 08 CENGİZ SOLMAZ...

Dereboyu’nda kanalizasyon çalışması 22 Temmuz’da başlıyor

Başkent Lefkoşa'da Mehmet Akif (Dereboyu) Caddesi, Bedrettin Demirel Caddesi ve bunları bağlayan Gültekin Şengör Sokak üzerinde bulunan kanalizasyon ana taşıyıcı boru hattı ilk etap...

“50’nci Yıl Sergisi hazırlıkları sürüyor” Başbakan Yardımcısı Ataoğlu, hazırlıkları yerinde inceledi

Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu hazırlıkları yerinde inceledi. Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu 20 Temmuz...

Plajların analiz sonuçları açıklanmaya devam ediyor

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 27 Haziran 2024 tarihinde “KKTC Genelinde Deniz Suyu Kalitesinin İzlenmesi, Numune Alınması...

Yol çizme aracı devrede

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı yol çizme aracının devrede olduğunu bildirdi. Konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından paylaşım yapan Arıklı; "Yol Çizme Aracımız devrede. Sırada...

Galler Başbakanı Vaughan Gething görevinden istifa etti

 Galler Bölgesel Başbakanı Vaughan Gething, hakkında verilen güvensizlik oyu, partisinde yükselen istifa çağrıları ve seçim kampanyasında verilen tartışmalı 200 bin sterlinlik bağış nedeniyle artan...

“Ayşe tatile çıksın” parolasıyla özdeşleşen Barış Harekâtı’nın simge ismi Ayşe Güneş Ayata TAK’a konuştu

“Ayşe tatile çıksın” parolasıyla özdeşleşen Barış Harekâtı’nın simge ismi Akademisyen-Yazar Prof. Dr. Ayşe Güneş Ayata, “Böyle bir parolanın benim üzerimden kurulmuş olmasından her zaman...

Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü… Harekatın ikinci aşaması 14 Ağustos’ta başladı…

 Barış Harekatı’nın ikinci aşaması için karar, Yunanistan ve Rum tarafının tutumu, Yunanistan’ın adada yeni anayasal düzenin kurulmasına yönelik tüm teklifleri reddetmesi, Rum ve Yunan...

Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü… 20 Temmuz Barış Harekatı…

EOKA lideri Nikos Sampson ve Rum Milli Muhafız güçlerinin bir bölümü, 15 Temmuz 1974 tarihinde silahlı darbe girişiminde bulundu. Makarios yönetimini devrildi, Makarios, önce...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz