24.8 C
Lefkoşa

KTEZO’dan eleştiri

- Advertisement -

 Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO), bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasını eleştirerek, “Kime bayram tatili?” sorusunu sordu.

KTEZO Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulu kararıyla hafta sonu gerekçe gösterilip, bayram tatilinin 9 güne çıkarıldığı ifade edilerek, bunun bir aylık sürenin yaklaşık üçte biri olduğu belirtildi.

Diğer hafta sonu tatilleri dikkate alındığı zaman bu ayın 13-14 gününün tatilde geçeceği kaydedilen açıklamada, “Beklediğimiz halde, çalışmadan, üretmeden 1 aylık sürenin 13-14 gününün tatilde geçirilmesinin anlamını, gerekçesini açıklayan olmadı… Cevizcinin çuvalından oynamanın ne demek olduğu bir kez daha ortaya çıktı” ifadeleri kullanıldı.

“Bu kararla katma değer yaratan, vergi, prim ödeyen, emeği alın teriyle sürdürmeye çalışan binlerce işletme ve çalışanın yok sayıldığı” savunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Pandemi döneminde olduğu gibi ‘kendi başlarına baksınlar’ denildi. Birileri bir tamam ödenirken, binlerce insan kaderiyle baş başa bırakıldı. Gerçekten bir kez daha yazıklar olsun. İlan edilen bayram tatili sadece birileri için, kendileri için düşünülmüş sanki… Bu karar bizler için daha çok ıstırap, daha çok sıkıntıdan başka bir şey değildir.”

Açıklamada, “Şimdi sormak lazım; üretmenin, çalışmanın önü gereksiz tatillerle kesilen binlerce işletme ve çalışan için bayram nerede duruyor? Onlar için de ödeme yapan kaynağını bilmediğimiz birileri mi var?” soruları soruldu.

- Advertisement -

Son Haberler

Savaşan, KKTC’deki sağlık turistlerini ziyaret etti

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı, Milletvekili Ahmet Savaşan ve...

Trafik denetimlerinde 217 sürücü rapor edildi

 Ülke genelinde trafik ekipleri tarafından gerçekleştirilen trafik denetimlerinde bin...

Polisiye haberler…

Gazimağusa’da sakin Hürriyet Soy (E-57) ikametgahı içerisinde yaşamını yitirmiş...

Gazimağusa’da alkolden dolayı meydana gelen trafik kazalarında yaralanan olmadı

Gazimağusa’da aşırı alkolden dolayı meydana gelen trafik kazalarında yaralanan...

Sponsor

Göz Atın

Yarın sabah sis, pazartesi ve salı günleri yağmur bekleniyor

 Meteoroloji Dairesi, yarın sabah saatlerinde sis, pazartesi ve salı...

Büyükelçi Feyzioğlu: “Türkiye Yüzyılı, aynı zamanda Kıbrıs Türkü’nün de yüzyılıdır”

Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Kıbrıs Türk halkı...

Sterlin 34,30, euro 29.90, dolar 28,22 liradan işlem görüyor

 KKTC’de serbest piyasada sterlin 34.30, euro 29.90, ABD doları...

Akdeniz’de 4 kampçı carettaların koruma yuvası üzerinde ateş yaktı

 Akdeniz’de caretta sahiline kamp yapmaya giden 24 ve 25...

Savaşan, KKTC’deki sağlık turistlerini ziyaret etti

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı, Milletvekili Ahmet Savaşan ve Konsey yetkilileri, Ramazan Bayramı nedeniyle ülkede bulunan sağlık turistlerini ziyaret ederek, bayramlaştı. Konseyden yapılan açıklamaya göre,...

Trafik denetimlerinde 217 sürücü rapor edildi

 Ülke genelinde trafik ekipleri tarafından gerçekleştirilen trafik denetimlerinde bin 466 araç sürücüsü kontrol edilirken, çeşitli trafik suçlarından  217 araç sürücüsü aleyhinde yasal işlem başlatıldı. Polis...

Polisiye haberler…

Gazimağusa’da sakin Hürriyet Soy (E-57) ikametgahı içerisinde yaşamını yitirmiş şekilde bulundu. Polis Basın Bültenine göre, adı edilenin cansız bedeni üzerinde doktor tarafından yapılan dış muayenede,...