24.8 C
Lefkoşa

Hristodulidis’ten Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamalar

- Advertisement -

 Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in kısa süre önce Brüksel’de gerçekleşen görüşmede Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’e Kıbrıs sorunundaki çıkmazın aşılmasına yönelik öneriler sunduğu ileri sürüldü.

Politis gazetesi “Başkan Hristodulidis Guterres’in Önerisini Kabul Etti- Aynı Şeyi BM Genel Sekreteri’yle Görüşecek Olan Ersin Tatar’dan da Bekliyor” başlıklarıyla yer verdiği haberinde, BM Genel Sekreteri Guterres’in kısa süre önce yaptıkları görüşmede Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’e Kıbrıs sorunundaki çıkmazın aşılmasına yönelik öneriler sunduğunu ve Hristodulidis’in Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da 5 Nisan’da New York’ta yapacakları görüşmede Guterres’in önerisine olumlu karşılık vermesini umduğunu söylediğini iletti.

Gazeteye göre Hristodulidis bu açıklamaları EOKA’nın silahlı eyleme başlamasının tarihi olan 1 Nisan 1955’in yıl dönümü nedeniyle dün Güney Kıbrıs’ta düzenlenen etkinlik çerçevesinde yaptı.

Açıklamasında Guterres-Tatar görüşmesi ve BM Genel Sekreterinin Kıbrıs sorunuyla ilgili kişisel temsilcisi Maria Angela Holguin’in Kıbrıs’a gelişi ışığında Kıbrıs sorununda yaklaşan gelişmeleri yorumlaması istenen Hristodulidis öncesinde Holguin’in, Brüksel’de görüştüklerinde ise BM Genel Sekreteri’nin kendisine bazı öneriler ilettiğini ve bunları kabul ettiğini öne sürdü.

Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın 5 Nisan’da BM Genel Sekreteri Guterres’le yapacağı görüşmeyi önemli olarak nitelendiren Hristodulidis, Türk tarafının da bu önerilere karşılık vermesini umduğunu ifade etti.

Holguin’le temas içinde olup olmadığının kendisine sorulması üzerine ise Hristodulidis, Holguin’le temas içinde olduklarını ifade ederek, ileriki günlerde en önemli şeyin BM Genel Sekreteri’nin Cumhurbaşkanı Tatar’la görüşmesi olduğunu, Tatar’ın görüşmede bu konuya cevap vermesi gerektiğini aynı zamanda BM Genel Sekreteri’nin önerisine olumlu karşılık vermesini umduğunu yineledi.

- Advertisement -

Son Haberler

Kombos: “Hristodulidis bugün bile Guterres ve Tatar ile görüşmeye hazır”

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Konstandinos Kombos, Rum Yönetimi Başkanı...

Hristodulidis’in AP’nin göç ve sığınma mutabakat zaptı değerlendirmesi: “Olumlu ama daha fazlasını beklerdik”

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) göç...

Hristodulidis Viyana’ya gidiyor

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in, bu akşam yapılacak olan...

Netanyahu, muhtemel İran saldırısına hazırlık için durum değerlendirme toplantısı yapacak

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, İran'ın muhtemel saldırısına karşı hazırlık...

Sponsor

Göz Atın

Savaştan kaçan 1000’in üzerinde İsrailli Güney Kıbrıs’a gitti

İsrail-Hamas savaşından kaçan 1000’in üzerinde İsraillinin Güney Kıbrıs’a gittiği...

Haftalık İtfaiye raporu

KKTC’de bir haftada 19 yangın ve 18 hususi servis...

Çankırı’da orman yangını

Çankırı'nın Ilgaz ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale ediliyor.Çankırı'nın Ilgaz...

İsrail-Filistin çatışması, 6. gününde artarak devam etti

Filistinli silahlı gruplar ile İsrail arasındaki çatışmalar, Hamas'ın 7...

Sendikalar Başbakanlık önündeydi

Maaşlardaki gelir vergisi kesintisinin yüzde 37’den 40’a yükseltilmesini öngören...

Kombos: “Hristodulidis bugün bile Guterres ve Tatar ile görüşmeye hazır”

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Konstandinos Kombos, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in bugün bile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar...

Hristodulidis’in AP’nin göç ve sığınma mutabakat zaptı değerlendirmesi: “Olumlu ama daha fazlasını beklerdik”

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) göç ve sığınma mutabakat zaptı onaylanmasını “olumlu” bulduğunu belirtmekle birlikte “özellikle, şu anda gönüllülük esasına dayanan...

Hristodulidis Viyana’ya gidiyor

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in, bu akşam yapılacak olan çalışma yemeğine katılmak üzere Viyana’ya gideceği bildirildi. Politis gazetesi, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avusturya...